scorecardresearch.com Din Ve İletişim ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Din Ve İletişim

Din Ve İletişim

Yazar : Bayraktar Bayraklı

Sayfa Sayısı : 165

Yayınevi : BAYRAKLI YAYINLARI

Tür : Din-Mitoloji

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eğitimde kaliteyi ve başarıyı yakalamak için iletişimde mesaj kodlamasını doğru yapmak gerekiyor.Günümüzde insan iradesine,zihnine ve gönlüne sahip olmaya çalışanlar,iletişimin geri bildirimini de,kayıtsız şartsız itaat,susma,sormama,fikir beyanında bulunmama olarak kendileri belirlemektedirler.
Halbuki iletişimde geri bildirimde insanlar özgür olmalıdır
Önceden belirlenmiş bir geri bildirimde özgürlük olmayacağından kölelik söz konusudur.
Yüce Allah insanlarla iletişim kurar ken,onlar geri bildirimde özgür bırakmaktadır.İnsanlar kendi özgür seçenekleriyle bu iletişime geri bildirimde bulunmaktadırlar.
Yüce Allah bu özgürlüğü tanır ken,bazı gruplar bu özgürlüğü vermemekte,ya kayıtsız şartsız itaat olacak yada burada yoksun bağnazlığı uygulanmaktadır.
Yüce Allah insanlarla din adına kitabı,yani vahyi ile iletişim kurmaktadır. Hz.Peygamber,genel anlamda bütün peygamberler de halkla iletişimlerinde aynı yolu izlemişlerdir.
Din alimi ve görevlileri de din adına Allah’ın vahyini mesaj olarak kodlayarak iletişim kurmalıdır lar.Din adına insanlarla kurulacak iletişimde Kur’an’ın yerini hiçbir şey dolduramaz,onun yerine hiçbir şey konamaz ve konmamalıdır.
Bizim bilgilerimiz Kur’an’ın halka sunumunda yardımcı olabilir,ama asla onun yerine konamaz.Dini iletişimde beşeri görüşler mesaj olarak kodlanırsa,tefrika çıkar,din parçalanır ve geri bildirimler gruplara göre gerçekleşir.O zaman da iletişim dini olmaktan çıkar,görüşlerin mesaj haline geldiği bir durum ortaya çıkar.Dini iletişimde mesajın Kur’an olması için,kaynakta bulunan din alimi ve görevlilerinin Kur’an’ı bilme konusunda donanımlı olmaları ve kodladıkları ilahi vahyi, yani Kur’an’ı iyi bilmeleri gerekiyor.Aksi taktirde iletişim bozukluğu,verimsizliği meydana gelecektir.Din adına kurulacak iletişimin amacı,insanları Allah’ın kulu yapmak olmalı ve insana davet olmamalıdır.Çünkü o zaman insanı insanın kulu yapmak gibi kirli bir durumla karşı karşıya kalırız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963