scorecardresearch.com Buyruk - (İmam Cafer-İ Sadık Buyruğu) ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Buyruk - (İmam Cafer-İ Sadık Buyruğu)

Buyruk - (İmam Cafer-İ Sadık Buyruğu)

Yazar : Uğur Cura

Sayfa Sayısı : 219

Yayınevi : ALTINPOST YAYINLARI

Tür : Din-Mitoloji

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.Alevilik Anadolu''nun toplumsal bir gerçeğidir. Tarihin belirli dönemlerinde Kızılbaş Bektaşi Alevi gibi farklı isimlerle adlandırılmışlardır. Kızılbaş kelimesi ne yazık ki bu toprakların öz evlatlarına hakaret etmek onları aşağılamak amacıyla bazı kesimlerce bugün de kullanılmaktadır. Fakat son dönemde yapılan çalışmalarla ortaya konulan bilgi ve belgeler Aleviliğin Türk kimliğinin önemli bir direnç noktasını teşkil ettiğinin anlaşılması Siyasi İslamcıların Türkiye Cumhuriyeti Devleti''nin ilkelerini ortadan kaldırma girişimlerinin hızlanmasıyia ortaya çıkan laiklik vurgulu dayanışma ruhunun gelişmesi gibi nedenlerle Kızılbaş teriminin olumsuz anlaşılması ve yorumlanması giderek düzelmektedir.

Alevilik coğrafyası içinde ve dışındaki fikir ve sosyal yaşayışlardan etkilenmiş kendisini her zaman yenilemiş değerlerine ve öğelerine sadık kalmıştır. Etnik ve dini farkı değil inancı yaşama biçimini öne almış bir inançtır. Çağımızda toplumların farklı inançları ayrılık nedeni değil bütünün zenginliği olarak değerlendirilmelidir...

Toplumsak refaha barışa ve birbirimizi doğru anlamaya ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde öncelikle bir şeyi tartışmak için önce onu çok iyi anlayıp iyi bilmek gerekmektedir. Keyfi tanımlarla yaklaşımlarla suçlamalarla ve yasaklamalarla gerçeği bulmaya ve ihtiyaçlarımıza kavuşmamız mümkün değildir.

23 Mayıs 22 Ocak 766 tarihleri arasında yaşamış olan ve çağının en büyük alimleri arasında gösterilen İmam Cafer Sadık''ınAlevi Bektaşi inanç ibadet ve gelenekleri konusunda oluşturduğu bu eser en önemli kaynaklardan birisidir. Onun özünü kavrayıp doğruyu anlamanız ve yarınlarda sevgiyle kucaklaşmak dileğiyle...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963