scorecardresearch.com Bediüzzaman’dan Neler Öğrendim? ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bediüzzaman’dan Neler Öğrendim?

Bediüzzaman’dan Neler Öğrendim?

Yazar : Ian S. Markham

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : NESİL YAYINLARI

Tür : Din-Mitoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Elinizdeki kitap bir Hıristiyan ilahiyat profesörüne ait ve büyük Müslüman düşünür Bediüzzaman Said Nursî hakkında.
Kitabın yazarı Ian S. Markham, seküler düşünce ve yaşayışın hâkim olduğu bir çağda Kur’ân ve fıtrat denkliği üzerine temellendirdiği tefekkürünün, bütün dünya için taşıdığı önemi irdeliyor.
Bediüzzaman’ın düşüncesini Bertrand Russell gibi ateist, Hardt ve Negri gibi Marksist, John Hick gibi liberal, Richard John Niehaus gibi muhafazakâr isimlerin yaklaşımlarıyla karşılaştırarak, Said Nursî’nin küresel sorunlar için nasıl bir imanî ve entellektüel açılım sunduğunu ortaya koyuyor.
Markham’a göre, bir Müslüman alim olarak Bediüzzaman’ın hayatı ve eseri, yarının dünyası için herkese ilham verici nitelikte. Dünyanın, özellikle de hangi dine mensup olursa olsun inançlı insanların ve dünyanın hangi yöresinden olursa olsun entellektüellerin Bediüzzaman’dan öğrenecekleri çok şey var…


“2002’den beri Türkiye topraklarında doğup büyümüş Müslüman âlim Bediüzzaman Said Nursî’nin düşüncesi üzerinde çalışıyorum. Budönem,. Hayatımı değiştiren bir süreç oldu. Onun hayatını ve düşüncesini inceleyen bir kişi, Nursî’de hem modernitenin bütün meydan okumalarını, hem de bu meydan okumalara verilen güçlü cevapları bulur. Bunun, Hıristiyanların da bir şeyler öğrenebilecekleri, öğrenmeleri de gereken bir cevap olduğuna inanıyorum. Bediüzzaman Said Nursî ile olan buluşmamdan çok minnettarım. Nursî hepimiz için bir aynadır. Kendi adıma, ondan İslâm’a ve çok daha önemlisi Allah’a dair çok şey öğrendim.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963