scorecardresearch.com Avrupa'da Yükselen Hilal ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Avrupa'da Yükselen Hilal

Avrupa'da Yükselen Hilal

Yazar : Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş

Sayfa Sayısı : 188

Yayınevi : 21. ASIR YAYINEVİ

Tür : Din-Mitoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, ‘Avrupa’da Yükselen Hilal’ adlı bu eserinde Avrupa’da yükselen İslâm’a bakışı bizlere anlatıyor. Bu çalışmada; Prof. Dr. Yalçıntaş, Avrupa’da, Orta Asya’daki Türk cumhuriyetleri, Rusya ve Uzakdoğu’da giderek artan İslâm coşkusunu aktarırken, aynanın öteki yüzünden yansıyan görüntülerle de tarihi süreci yansıtıyor. Avrupa’daki “İslâm Korkusu”nu, çıkış kaynaklarından itibaren günümüze kadar uzanan süreçte neler yaşandığını, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş engin deneyimi ve bilgisiyle okuyuculara sunuyor.

Prof. Dr. Yalçıntaş şöyle diyor:
“Uzun tarihî anti-İslâm birikiminin günümüzde harekete geçmesi, pek çok gözlemcinin görüş birliğine vardıkları gibi ABD’de New York’ta çifte kulelerin hava hücumları ile çökertilmesi ve Washington’daki Savunma Bakanlığı binası Pentagon’un bir kanadının tahrip edilmesi ile başlamıştır denebilir. Nitekim detayları ve mahiyeti bugüne kadar net bir şekilde öğrenilmemekle beraber Batı dünyasında “İslâm Korkusu”nun (İslâmofobya’nın) şiddetle ortaya çıkması ve geniş anlamda müslümanları ve İslâm ülkelerini hedef alarak pek çok olumsuzluklara ve kayıplara kaynak teşkil etmesi bu olaydan ve tarihten (11 Eylül 2001) itibaren başlamıştır.

Aslında “Soğuk Savaş” Batı blokuyla komünizm arasında sona erdikten sonra yerine bir numaralı düşman olarak “İslâm Korkusu” (İslâmofobya) konulmak istenmektedir. Yine bu dönemde ortada hiçbir meşru sebep yokken Danimarka’da Peygamberimiz Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin neşredilmesi ve geniş bir coğrafyada “Karikatür Krizi” başlatılması da zihinlerde “uluslararası bir girişim” başlatıldığı fikrini getirmektedir. Günümüzde İslâm’a ve müslümanlara karşı başlatılmış olan bu sosyo-politik hareket ve uygulamanın başka kaynakları, sebepleri de olabilir. ...”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963