scorecardresearch.com Arapçada Kavram Oluşturma Yolları ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Arapçada Kavram Oluşturma Yolları

Arapçada Kavram Oluşturma Yolları

Yazar : Derya Adalar Subaşı

Sayfa Sayısı : 268

Yayınevi : DİVAN KİTAP

Tür : Din-Mitoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Arapça kavramların pek çok sözlük kullanılarak sistematik bir şekilde derinlemesine incelendiği bu incelemede dilbiiimsel yöntemlerin kullanıldığı hem Arap Dili hem Dilbilim alanları açısından daha sonraki çalışmalara iyi bir örnek teşkil edecek multidisipliner bir çalışma.
Prof. Dr. Rahmi ER
Arapçanın dilsel yapısını ve kavramsal zenginliğini gösteren sözlüksel veri tabanları doğrultusunda bir çok güncel kavram alanını derinlemesine irdeleyen ve yorumlayan çok yönlü bir çalışma.
Prof. Dr. M. Faruk Toprak
Dr. Derya Adalar Subaşı bu akademik çalışmasında Arapçada Kavram Oluşturma Yollarını Türkçe ile karşılaştırmalı olarak ve dilbilim yöntemlerini başarıyla kullanarak inceliyor.
Prof. Dr. Bedrettin Aytaç
İnsanoğlunun en temel bilişsel eylemlerinden biri kavramlaştırmadır. Bir dildeki sözcükler arasında kurulan örneğin altanlamlılık ve üstkavram ilişkilerinin betimlenmesi bu temel nitelikli eylemin dil çalışması yoluyla çeşitli açılardan sorgulanabilmesini sağlamaktadır. Elinizdeki bu çalışmada da sözlük verilerinden yola çıkılarak kavramlaştırma eylemi açısından Arapçada ortaya çıkan görünümlerin Türkçe ile de karşılaştırılarak sorgulanması amaçlanmaktadır.
Prof. Dr. Leyla Uzun
Arapça sözlüklerin baştan sona kelime kelime büyük bir özen ve titizlikle taranması sonucu elde edilen sözcükleri Türkçe sözlükteki karşılıklarıyla ve an lamlartyla birlikte ele alan bunu da her sözcüğün ayrı ayrı yer aldığı tablolar halinde gösteren kapsamlı içeriğiyle gerçek bir bilgi hazinesi sunan üzerinde zaman harcanmış ve gayret gösterilmiş çok değerli bir çalışma.
Prof. Dr. Nurettin Ceviz

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963