scorecardresearch.com Oryantalistler Ve Düşmanları ve Tüm Din Felsefesi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Oryantalistler Ve Düşmanları

Oryantalistler Ve Düşmanları

Yazar : Robert Irwin

Sayfa Sayısı : 348

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Din Felsefesi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Doğu araştırmaları özellikle İslamın doğuşundan sonra Batı düşünsel yaşamında önem kazanmıştır. Irwin, Doğu araştırmalarının kapsamlı bir tarihi olarak nitelenebilecek bu kitabında Oryantalizmin seyyah, kâşif ve bilginlerin kişisel tutkusu ve ilgi alanı olmaktan çıkıp akademik bir disipline dönüşme serüvenini Ortaçağ İspanyası''ndan Çarlık Rusyası''na, oradan günümüz İsrail ve İngilteresi''ne kadar uzanan çok yaygın bir coğrafyada ve geniş bir zaman diliminde ele alıyor. Oryantalizmin, özellikle 18. ve 19. yüzyıl Avrupa emperyalizmiyle bağlantılandırıldığı ve olumsuz çağrışımlar kazandığı sınırlı tanımlarına karşı çıkıyor. Bu bakımdan Şarkiyatçılık adlı kitabıyla ülkemizde de ilgi gören Edward Said''i dengeleyici bir bakış açısı geliştirdiği söylenebilir. (Tanıtım Bülteninden)

14.0x21.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : Bahar TırnakçıOryantalizme dair bilgilerimiz çoğunlukla 18-19.yüzyılda yoğunluaştığına ve ve fazla olumlu bir tarafının olmadığı yönündedir. Zira Batılı gezginler veya bilimadamları, başta Müslüman topraklar olmak üzere Asya’yı, Doğu’yu gezdikten sonra romantik bir egzotizm anlayışıyla değerlendirmiş, öncelikle Osmanlı toprakları olmak üzere KMüslüman dünyayı biraz farklı anlatmıştır. Oysa Batı düşünce dünyasında DOğu araştırmaları her ne kadar İslam’ın doğuşundan sonra ayrı bir önem kazanmışsa da ilk günden beri vardırb. Perslerden ve İskender’den başlayan bir düşünvcedir belki de. Robert Irwin Oryantalistlerv e Düşmanları isimli kitabında, meselenin antik dönemden başlayıp bilhassa Ortaçağa İspanyası’ndan Çarlık Rusyası’na, günümüz İsrail ve İngiltere’sine kadar uzanan geniş bir coğrafya ve zaman dilimine yayıldığını dile getirip, hadisenin sadece 18-19. yüzyıllarda Avrupa emheryalizmiyle birlikte boyut kazanmadığını açıklıyor. Tüm bunlardan da anlayacağımız üzere Robert Irwin aslında Edward Said’e muhalefet şerhi koyuyor. Zira kimi bölümlerde ve genel olarak kitabın bütününü kapsayan alt metinde, Oryantalizmin sadece emperyalist Batı’ya ait olmadığını onun düşmanlarının karalamalarının bir başarısı olduğunu söylüyor. Son yüzyılların -belki de 11 Eylül sonrası özellikle de ele alınması gerekecek şekilde- günümüzün de en önemli anlayışlarından birisine yönelik kapsamlı bir kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963