scorecardresearch.com Soğanı Soyarken ve Tüm Diger Kitapları Radikal Kitap'ta!
Soğanı Soyarken

Soğanı Soyarken

Yazar : Günter Grass

Sayfa Sayısı : 360

Yayınevi : TURKUVAZ YAYINCILIK

Tür : Diger

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İkinci Dünya Savaşı''nın patlamasıyla birlikte çocukluğunun sona erdiğini görür Günter Grass. Baba evinin dar sınırlarından, yoksul ortamından kurtulup savaşa katılmaya can atar, ama henüz on altı yaşındadır. Oysa çocuk yaşta olması, onu ne bir top mermisine hedef olmaktan, ne esir kampında açlıkla boğuşmaktan, ne ölümlere tanık olmaktan, ne de ailesinin izini kaybetmekten korur. Pek çok Alman genci gibi onun gözünde de Hitler Gençliği''ne katılmak, marşlar söyleyerek Nasyonal Sosyalist rejimin andını içmek doğaldır.

Grass, bir insanın hayatındaki en heyecanlı dönemi anlatıyor, Soğanı Soyarken''de: Kişiliğin oluştuğu, biçim aldığı, bütün dış etkileri özümsediği dönemi. Savaş sonrasında Berlin''de ve Paris''te geçirilen özgür ve sanat dolu günler, aşklar, yokluklar ve unutamadığı bir anne...

Soğan-Belleğin sayısız tabakasında birikmiş anılarıyla birlikte ilginç hayatını bütün çıplaklığıyla okuruna açıyor Grass.

Soğanı Soyarken, komik ve hüzünlü, sarsıcı ve duygusal hikâyelerle örülmüş bir hatırlama kitabı; geçmişten bugüne sürekli köprüler kurarak, çağının tanığı bir yazarı bütün insani yönleriyle tanımamızı mümkün kılıyor.

...Çünkü Hitler Gençliği''nin bir üyesi olarak aslında bir Genç Nazi''ydim. Sonuna kadar inançlıydım. Fanatik değildim, en ön safta yer almıyordum, ama gözümü refleksle bayrağa dikerek, ki o bayrağın bizim için ''ölümden de öte'' olduğu söyleniyordu, neferlerin arasında yer aldım, uygun adım yürüdüm. Hiçbir kuşku inancımı sarsmadı, kışkırtıcı şeyler olması, örneğin propaganda için hazırlanmış broşürlerin gizlice elden ele dolaşması, beni aklayamaz. Göring''le ilgili fıkralar içimde kuşku uyandırmadı. Etrafımız düşmanlarla çevriliydi, anavatanı tehdit altında görüyordum... Hem o delikanlıyı hem de kendimi temize çıkartmak için, ''Bizi kandırdılar!'' bile diyemem. Hayır biz kandırılmamıza izin verdik, ben kandırılmama izin verdim.
(Tanıtım Bülteninden) .SOĞANI SOYARKEN GÖZÜN YAŞARIR

Bundan yaklaşık üç yıl önce, Frankfurter Allgemeine Zeitung’da yaptığı açıklamalarla edebiyat dünyasında deprem etkisi yaratmıştı Günter Grass. Nobel Ödüllü, ünlü Alman yazar, sözkonusu röportajda ve kaleme aldığı anılarında, gençlik yıllarında Waffen-SS’in üyesi olduğunu itiraf etmişti. Zira II. Dünya Savaşı sonrası Almanyası’nın yetiştirdiği önemli aydınların başında gelen, 20. yy edebiyatında ayrı bir yeri olan yazar, ressam, heykeltıraş, şair Günter Grass politik duruşuyla kamuoyu yaratmıştı. Ancak Hitler Gençliği’ne ve Nasyonal Sosyalist Partisi’ne üye olduğunu itiraf ettikten sonra, gerçek bir kıyamet kopmuş sadece Almanya’da değil Türkiye’de bile bu mesele tartışılmıştı.

Kimi gazeteciler Nobel Ödülünün geri alınmasını söylerken, kimisi meselenin edebiyatla değil yazarın politik ve ahlaki görüşüyle alakalı olduğunu dile getirmişti. “Yaptığım şey gençlik budalalığı diye önemsiz sayılamaz,” demesine rağmen itiraf etmek için epey bekleyen Günter Grass’ın anıları “Soğanı Soyarken” Turkuvaz kitap tarafından Türkçe’de de yayınlandı. İlknur Özdemir’in çevirdiği kitapta, Grass sadece Nazi geçmişini değil, hayatındaki pek çok önemli şeyi büyük bir açıksözlülükle anlatıyor. Kendi hayatını anlatırken kronolojik bir sırayı takip etmek yerine, belgesel-kurmaca üslubuyla itiraflarda bulunuyor.

—OKURyazar—

DEPREM ETKİSİ YARATAN KİTABINDAN BÖLÜMLER

“Führer’e gözü kapalı inanıyordum”

“Hitler Gençliği’nin bir üyesi olarak aslında bir Genç Nazi’ydim. Sonuna kadar inançlıydım. Fanatik değildim, en ön safta yer almıyordum, ama gözümü refleksle bayrağa dikerek, ki o bayrağın bizim için ‘ölümden de öte’ olduğu söyleniyordu, neferlerin arasında yer aldım, uygun adım yürüdüm. Hiçbir kuşku, inancımı zedelemedi, kışkırtıcı şeyler, örneğin propaganda için hazırlanmış broşürlerin gizlice elden ele dolaşması beni aklayamaz.

Savaş başlar başlamaz, Danziger Vorposten gazetesinin sayfalarını dolduran ve bütün Polonyalılar’ı alçak katillere çeviren ‘Bromberg’deki Kanlı Pazar’la ilgili korkunç haberler beni dehşete düşürdüğünden beri Almanların yaptığı her şeyi misilleme olarak görüp haklı buluyordum. Eleştirim, yerel partinin kodamanlarına, o süslü sülünlere karşıydı. Her şey paramparça olana kadar benim gözü kapalı inandığım Führer’in aziz adını kötüye kullanıyorlardı.”

“Genç SS olmak beni ürkütmedi”

“Yeni yürüyüş emrimde, adımı taşıyan acemi erin, nerede eğitim göreceği yazıyordu. Ta uzaklarda, Bohemya ormanlarının bir yerinde, Waffen SS birliklerinin eğitim yerinde, zırhlı piyade eri olarak.

Şu sorulabilir: Şimdi hâlâ, aradan altmış yıldan fazla zaman geçtikten sonra, yazarken bile SS’in bana ürkünç gelmesi gibi, o gün askerlik kayıt bürosunda görülmemesi olanaksız şey beni ürkütmüş müydü?

Ürkü, hatta dehşet olarak okunabilecek hiçbir şey geçirilmemiş soğanın kabuğuna. Waffen SS’i daha ziyade cephedeki bir saldırının önünün alınması, Demjansk’taki gibi bir çemberin yarılması ya da Charkow’un geri alınması gibi durumlarda işe karışan elit birim olarak görmüş olmalıyım. Üniformanın yakasındaki çifte Run harfi bana itici gelmiyordu. Kendini erkek olarak gören bir genç için öncelikle askeri birlik önemli olmuştur.”

“Alman halkı savaşı böyle yaşıyor”

“Ve sonra ilk ölüleri görüyorum. Wehrmacht üniforması giymiş genç ve yaşlı askerler. Yol kenarındaki çıplak ağaçlarda ve pazaryerlerindeki ıhlamur ağaçlarında asılılar. Göğüslerinde karton levhalarla, ‘askeri güce zarar veren korkaklar’ olarak teşhir ediliyor bu asılanlar. Benim yaşımda, üstelik benim gibi saçını soldan ayıran bir genç, rütbesi belli olmayan ve divanıharp kararıyla asılmadan önce rütbesi sökülen yaşlı bir subayın yanında sallanıyor. Tank paletlerinin kulakları sağır eden gürültüsüyle önlerinden geçip gittiğimiz bir sıra ceset. Sonra yine mülteci kafileleri görüyorum, yolu tıkamışlar: At arabaları da var, yaşlı kadınlarla yeniyetmelerin çektikleri ya da ittikleri aşırı yüklenmiş el arabaları da. Bavulların, iple bağlanmış denklerin üzerinde, bebeklerine sıkı sıkı sarılmış çocuklar oturuyor.”

“Bisiklete binmeyi bilmemek hayatımı kurtardı”

“Bodrumun pencerelerinden, arada bir kesilen makineli tüfek sesleri ya da tek atışlar duyuluyordu. Raflarda yiyecek hiçbir şey bulamadık. Yine de tam zamanında oradan kaçmış olan ev sahibinin bisiklet tüccarı olduğu anlaşılıyordu, değerli malını bodrumda istifleyip saklamıştı, hepsi de kullanılır durumdaydı.

Başçavuş bir çırpıda karar veren türünden olmalıydı ki “Ya şimdi ya hiç!” der demez, seslenmekten çok fısıldayarak “Haydi herkes birer bisiklet kapsın,” diye ekledi. “Sonra da doğru karşıya…”

Utanarak da olsa itiraz ettim: “Başçavuşum, ne yazık ki bisiklete binmesini bilmiyorum.” Bunu kötü bir şaka olarak değerlendirmiş olmalı adam. Hiç kimse gülmedi. Başçavuş yine ani bir kararla, “Haydi makineli tüfeği kapın ve ateş ederek bizi koruyun,” dedi bana, “sonra gelip sizi alırız…”

Eğitimini almadığım bir silahla pencerede mevzilendim. Beceriksiz asker isteseydi de ateş edemezdi, çünkü o beş altı adam ellerinde bisikletlerle bodrumdan çıkıp sokak kapısından geçer geçmez köy yolunun ortasında makineli tüfekler taradı onları, atışın nereden geldiğini bilmiyordum.”

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963