scorecardresearch.com Kod Adı Blitz ve Tüm Diger Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kod Adı Blitz

Kod Adı Blitz

Yazar : Aydın Ulun

Sayfa Sayısı : 140

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Diger

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Soğuk Savaş''ta bir Türk Casus!
Gazeteci Aydın Ulun, Soğuk Savaş döneminin deşifre olmuş tek Türk ajanı Hüseyin Yıldırım''ın inanılmaz hayatöyküsünün izini röportajlarla sürüyor.
Hüseyin Yıdlırım...Kod adı: STASI''de ""Blitz"", CIA''de ""Master"" Vladamir Putin''in, Markus Wolf''un ve Fidel Castro''nun hayran olduğu bir casus...Hüseyin Yıldırım, 1928 yılında Kırşehir''in Kaman ilçesinde dünyaya gelen bir Anadolu insanı. 1950''lerde istihbarat subayı olarak görev yaptı. 1964 yılında Almanya''ya göç etti ve Amerikan Askeri İstihbaratı''nda oto teknisyeni olarak iş buldu, ama aslında CIA için çalışıyordu...Daha doğrusu Amerikalılar öyle biliyordu, çünkü Hüseyin Yıldırım Amerikan İstihbaratı''nın göbeğine STASI (Doğu Alman Milli İstihbaratı) tarafından yerleştirilen bir ""köstebek""ti ve Soğuk Savaş döneminde ABD''ye ait bilgileri KGB''ye ve STASI''ye sızdırarak bu ülkeye büyük zararlar veriyordu. 1989''da Amerika''da FBI tarafından yakalanarak idamla yargılandı... "
2003 yılında affedilerek serbest bırakılan Yıldırım''ın anlatmaktan kaçınıp ima ettiği gerçekler çok çarpıcı...“ABD istihbaratını uyutan Türk”, “Soğuk savaşın en cesur ve pahalı casusu”, “Askeri sırları Rusya’ya satan Türk ajan”. Ardı ardına sıralanan bu manşetler, soğuk savaş yıllarında, Amerikan Askeri İstihbaratı’nda teknisyen olarak çalışmaya başlayan Hüseyin Yıldırım’ın tutuklanmasından sonra, Amerikan gazetelerinde atılan manşetlerden bazıları. Gazeteci Aydın Ulun, soğuk savaşın bu efsanevi Türk ismi ile birebir görüşerek hazırladığı kitapta Hüseyin Yıldırım’ın ajanlık, tutukluluk, özgürlük yıllarını konuşmuş. CIA için çalışan (en azından Amerikalıların öyle değerlendirdiği) oysa ABD’ye ait “top secret” bilgileri, STASI ve KGB’ye sızdırarak Amerika’ya tarihinin en büyük zararını veren Hüseyin Yıldırım, FBI tarafından yakalanıp idama mahkûm edildiği zaman, ajanlık tarihinin en cesur ismi olarak deşifre ediliyordu. Putin ve Castro’nun bile kendisine hayran olduğu Hüseyin Yıldırım’la görüşen Aldın Ulun, Kod Adı Blitz adlı kitabında Hüseyin Yıldırım’ın maceralı hayatını aktarıyor. Kanınızı donduracak casusluk oyunlarını birinci ağızdan okuyacaksınız.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963