scorecardresearch.com Arapçılığa Karşı Akılcılığın Öncüsü İmamı Azam Ebu Hanife ve Tüm Diger Kitapları Radikal Kitap'ta!
Arapçılığa Karşı Akılcılığın Öncüsü İmamı Azam Ebu Hanife

Arapçılığa Karşı Akılcılığın Öncüsü İmamı Azam Ebu Hanife

Yazar : Yaşar Nuri Öztürk

Sayfa Sayısı : 549

Yayınevi : YENİ BOYUT YAYINLARI

Tür : Diger

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İslam dünyasının ''fıkıh yaratan mezhem''inin kurucusu olan, bugünkü Türkiye''de de dokunulmaz, tartışılmaz'' kabul edilen İmam Azam (ölm. 150/767), yaşadığı günlerde, ''dindışılık'', ''dini tahrip etmek'', ''Peygamber''lerin sözlerine ve sünnetine kafa tutmak'', ''Mürcie, Cehmiyye gibi sapık mezheplere mensup olmak'', ''kafir'', olmakla itham edilmiş hatta !Yahudilik!, ''müşriklik'' ve ''deccallık''la suçlanmıştır.

Kilise babaları, Hz. Muhammed''e ilk günden beri deccal (antichrist) gözüyle bakmışlar, onu zındık, dinini de zındıklık olarak damgalamışlardır. Batının en büyük şairlerinden biri sayılan İtalyan Dante, ünlü eseri İlahi Komedya''da, Hz. Muhammed''i cehennemin en alt tabakalrında azap gören zındıklar arasında gösterir. Ünlü fizikçi Newton''a göre, Muhammed kelimesinin ebced hesabıyla rakam değeri 666''dır ve bu rakam, deccal kelimesinin rakamsal tutarının aynıdır.

Öte yandan, İslam''ı horlattığı Cahiliye şirk şuuraltıyla yozlaştıran emeviler, İmam''ı Azam''a yönelttikleri ithamlar arasına ''deccal'' ithamını da koydular. Bu ihtamı öne çıkarırken yandaşları ulemayı kullandılar. Batılılar ve onlarla işbirliği yapan "müslüman" yaftalı hainler de Hz. Peygamber''in kader savaşı Bedir''e benzeyen savaşlarıyla Kelimei Şehadet''in esir edilmesini engelleyen Gazi Mustafa Kemal''e deccal dediler. Bugün, bu üç deccal ithamının üç temsizlcisi, adeta bir teslis sistemiyle bir araya gelmiş, saydıkları Mustafa Kemal''e savaş açmışlardır.

Tarihin diyalektiği, ''Hz. Muhammed-İmam-ı Azam-Mustafa Kemal üçlüsü''nden zulme karşı bir birlik çıkarmıştı; Kelimei Şehadet düşmanlarıyla ''müslüman'' kimlikli hainler bu birliği emperyalizme destek veren bir teslise dönüştürdüler.

Bugünkü İslam dünyasının ve Türkiye''nin kaderi bu teslisin yarattığı savaş mihverinde bilerleniyor. Ya Kelime Şehadet Düşmanlarının emperyalist teslisi kazanacak yahur da Hz. Muhammed-İmam Azam-Mustafa Kemal üçlüsünün antiemperyalist birliği. Svaşların savaşı işte budur. Gerisi hikaye ve dekor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963