scorecardresearch.com AHMET HAZERFEN ve Tüm Diger Kitapları Radikal Kitap'ta!
AHMET HAZERFEN

AHMET HAZERFEN

Yazar : Ayhan Aydın

Sayfa Sayısı : 576

Yayınevi : HORASAN YAYINEVİ

Tür : Diger

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

1920 yılında Bulgaristan’ın Razgrad ilçesinin Yunus Abdal (Yonkovo) Köyü’nde dünyaya gelen Ahmet Hezarfen, almış olduğu köklü eğitimin yanısıra Osmanlıca, Bulgarca, Makedonca ve Esperantoca bilen, kendisini tarihçi olarak yetiştirmiş bir Türk Alevî-Bektâşîsi’dir. 31 yıl Bulgaristan’da yaşadıktan, orada Türkler’in sorunlarıyla ilgilenen ve eğitim faaliyetlerinde bulunan Hezarfen Türkiye’ye geldikten sonra öğretmen olarak görev yaptı. 2005 yılında ölümüne kadar sendikalarda, demokratik kitle kuruluşlarında, öğretmen örgütlerinde görev yapan Ahmet Hezarfen, İstanbul Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nde çalışmış ve ömrünün geri kalan yıllarını Osmanlı tarihinin ve Alevî-Bektâşî toplumun bilinmeyen yönlerinin aydınlatılmasına sarfetmişti. Ayhan Aydın’ın Ahmet Hezarfen’le yapmış olduğu bir söyleşi dizisiyle, onun Balkanlar’da Alevî-Bektâşî varlığı üzerine araştırmalarını bir araya getiren eser, Balkan Türkleri’nin Koca Çınarı’nı fikir ve düşünceleri, iç dünyası ve yaşamıyla birlikte daha yakından tanımamızı sağlıyor. Değerli araştırmacı, yazar Ayhan Aydın’ın yıllar süren çabaları sonucu ortaya çıkan çalışma, aynı zamanda Ahmet Hezarfen’in tüm yazılarının ve yayınlarının bir bibliyografyasını içeriyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963