scorecardresearch.com 4483 Sayılı Kanuna Göre Memurlar Ve Diğer Kamu Görevlileri Hakkında Ceza Soruşturması ve Tüm Devlet Personel Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
4483 Sayılı Kanuna Göre Memurlar Ve Diğer Kamu Görevlileri Hakkında Ceza Soruşturması

4483 Sayılı Kanuna Göre Memurlar Ve Diğer Kamu Görevlileri Hakkında Ceza Soruşturması

Yazar : İbrahim Pınar

Sayfa Sayısı : 808

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Devlet Personel Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


1982 Anayasasının kamu hizmeti görevlilerinin görev ve sorumluluklarını düzenleyen 129''uncu maddesinin son fıkrası memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında işledikleri iddia edilen suçlarından ötürü ceza kovuşturması açılması, kanunla belirlenen istisnalar dışında, kanunun gösterdiği idari merciin iznine bağlıdır hükmünü getirmiştir. Bu kural, memurları kapsayan özel soruşturma ve izin sisteminin anayasal dayanağını oluşturmaktadır.

Anayasanın söz konusu maddesine dayanılarak yürürlüğe konulan 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında yasa Aralık 1999 tarihinden beri yürürlüktedir.

Bu Yasa, Devletin ve diğer kamu tüzel kişilerinin genel idare esaslarına göre yürüttükleri kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevleri ifa eden memurları ve diğer kamu görevlilerinin, görevleri sebebiyle işledikleri suçlardan dolayı yargılanabilmeleri için izin vermeye yetkili mercileri belirtmek ve izlenecek usulü düzenlemek amacıyla çıkarılmıştır.

Yasa, memurların asılsız isnatlar karşısında korunmasını ve böylece kamu hizmetlerinin kesintiye uğramadan yürümesini sağlamayı amaçlamıştır Yasayla düzenlenen konu, memurların görevleri dolayısıyla işlemiş oldukları suçlardan dolayı yargılanmadan önce, idari bünyede bir soruşturma yapılması ve onun sonucunda yargılamaya gerek görülürse, memurun yargılanmasını sağlamaktır. Yasayla getirilen sistem iki amacı gerçekleştirmeyi hedeflemiştir. Bunlardan birinci amaç, memurların sadece görevleri dolayısıyla işlemiş oldukları suçlardan dolayı yargı önüne çıkarılmadan önce, konuyu bilen, idarenin gereklerini bilen, memurun psikolojisini bilen bir denetim elemanı veya elemanları yahut da o memurun çalıştığı dairede, ondan daha üst sıfatlarla çalışanlar tarafından bir inceleme yapılmasını sağlamak, ikinci amaç ise, gerçekten suç işlediği anlaşılan memurun en kısa zamanda yargı önüne çıkarılması ve suç işlemişse mahkum edilmesi, işlemediği anlaşılacak olursa aklanmasını sağlamaktır.

Her yeni sistemde olduğu gibi 4483 sayılı Yasa ile getirilen yeni sistemde de uygulamada bazı aksaklıkların olması doğaldır. Bu aksaklıklar yargı organlarının yönlendirmesiyle zamanla giderilmiş, sistemin yerleşmesine katkı yapılmıştır.

Bu Kitapta önceki basılarında olduğu gibi, 4483 sayılı Yasada öngörülen cezai soruşturma ile ilgili hükümlerin idari ayağı incelenerek yorumlanmış uygulayıcılara yardımcı olunmaya gayret gösterilmiştir. Yorumlarda öne sürülen düşünceler kişisel olup, yazarı bağlar. Bu hususun özenle nazara alınması gerekmektedir.

Kitapta bu basıda diğerlerinden farklı olarak dilekçe örneklerine yer verilmiştir. Hepsi gerçek olaylara ilişkin olan dilekçe örneklerinde kişilerin adları ve sıfatları kapatılmış, özel yaşamla ilgili hususlara azami dikkat gösterilmiştir.

Memurlar ve Diğer Kamu Görevlileri Hakkında Ceza Soruşturması Kitabında Yer Alan Konu Başlıkları

4483 Sayılı Yasanın Kapsamı ve Yorumu
YÖK Ceza Soruşturma Yöntemi
Yargı Kararlarını Uygulamamaktan Kaynaklanan Ceza Sorumluluğu
Görevden Uzaklaştırma
Danıştay ve Yargıtay Kararları
Örnek İtiraz Dilekçeleri

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963