scorecardresearch.com Lykurgos’un Hayatı ve Tüm Devlet Adamları & Siyasetçiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Lykurgos’un Hayatı

Lykurgos’un Hayatı

Yazar : Plutarkhos

Sayfa Sayısı : 68

Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları

Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.Kim bu Lykurgos, nerede ve ne zaman yaşamış? Yaşamış mı gerçekten? Bize onun hayatını anlatan, İlkçağın en çok eser vermiş yazarlarından biri olan Plutarkhos da bunu tam olarak bilmiyor. Ama İsa''dan altı yüz yıl kadar önce Isparta''da yasacı Lykurgos''un uygulamalarını "vaktinden önce bir sosyalizm" olarak adlandırmak mümkün. İnsanoğlu ilk ortaya çıkışından bu yana herkesin denge içinde ve mutlu yaşayacağı bir düzen arayışında.

O yoldan, ya da bu yoldan, ama hep aynı amaç için bu arayışı sürdürüyor. Yolların hepsi birer deneme. Platon da, Aristoteles de, Plutarkhos da bu denemelerini dile getirmiş büyük düşünürler. Onlar bütün kurulan düzenlerden daha üstün: Düzenler geçicidir çünkü bilgi ise kalıcı...

M.Ö. 45–120 yılları arasında yaşamış olan Yunanlı düşünür, ahlakçı ve tarihçi. 227''ye yakın eser vermiş olan Plutarkhos, Hayatlar ve Ethika adlı yapıtlarıyla ünlenmiştir. Şaşırtıcı bir bilgi zenginliğine dayanan Hayatlar biçim bakımından dönemindeki örneklerden tümüyle farklıdır; Plutarkhos, ele aldığı kişinin doğumunu, gençlik dönemini, kişiliğini, başarılarını ve ölüm nedenlerini anlatmış, bu yaşamöykülerinin arasına da ahlakla ilgili kendi düşüncelerini serpiştirmiştir.

Plutarkhos''un ahlak, doğa, siyaset ve edebiyat üstüne yazdığı yazılardan günümüze ulaşanlar, toplu olarak Ethika olarak adlandırılır. Platoncudur ama asıl ilgi alanı felsefeden çok ahlak olmuştur. Rabelais, Montaigne, Bacon gibi yazarları etkilemiş, üslup benzerliği ya da alıntılar olarak onların eserlerine girmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963