scorecardresearch.com İsmet İnönü ve Tüm Devlet Adamları & Siyasetçiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
İsmet İnönü

İsmet İnönü

Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


LOZAN’DA BİR KAHRAMAN MI, YOKSA BİR HAİN MİYDİ?

İSMET İNÖNÜ’NÜN HİÇ BİLMEDİĞİNİZ YÖNLERİNİ BU KİTAPTA BULACAKSINIZ

İSMET İNÖNÜ’NÜN VE AİLESİNİN BİLİNMEYEN FOTOĞRAFLARINI İLK KEZ BU KİTAPTA GÖRECEKSİNİZ

İsmet İnönü; Atatürk''ün en yakın silah ve çalışma arkadaşı, Milli Mücadele’nin İnönü ve Sakarya Savaşları kahramanı, Mudanya ve Lozan''ın usta diplomatı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı, Atatürk''ten sonra ikinci Cumhurbaşkanı, bir dönemin milli şefi, çok partili demokrasi denemesinin mimarı ve Cumhuriyet döneminin belki de en çok tartışılan siyasi kişiliğidir.
Cumhuriyet tarihine damgasını vuran siyasi liderlerin başında gelen İsmet İnönü’ye yaşamı boyunca kendisine yönelik çok farklı sloganlar, aşağılayıcı sözler, hatta Kayseri ve Uşak’ta olduğu gibi hainliğe varan saldırılar olmuştur. Hayatı boyunca siyasetin içinde kalmış olan İnönü’nün, en belirgin vasıflarından biri de her koşulda dik durmayı becermesiydi. O, politikacılıktan "devlet adamlığına” terfi eden ender büyüklerimizden biridir. Her zaman devlet adamlığı duruşuyla olaylara yön vermenin çabası içinde olan İsmet İnönü, bu nedenle de Atatürk’ten sonra Cumhuriyetin kurumlarına en çok damgasını vuran kişidir.
II. Dünya Savaşı sırasında aldığı kararlardan dolayı bazı kesimlerin çok ağır eleştirilere uğramış olmasına rağmen İsmet İnönü, ülkeyi II. Dünya Savaşı’na sokmayarak bir felaketten kurtarmıştır. Çok eleştirildiği Lozan’daysa, tümüyle Atatürk’ün direktif ve yönlendirmeleriyle hareket etmiştir. Elinizdeki bu kitap İsmet İnönü ve dönemine tarafsız bir şekilde ışık tutmayı hedeflemekte, “tarihsel olayları, içinde bulundukları dönem içinde incelemenin daha sağlıklı olduğu” tezinden hareketle yorumu siz okurlarımıza bırakmaktadır. Keyifli okumalar…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Stalin İktidarın Zirvesinde'

  Yazar : Yuriv Yemelyanov

  Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler


  Stalin İktidarın Zirvesinde - Yuriv Yemelyanov Sovyetler Birliğinde kolektivizasyon ve sanayileşme süreçleri nasıl...
  Devamı...
 • 'Siyasette 35 Yıl 3'

  Yazar : Süleyman Arif Emre

  Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler


  Siyasette 35 Yıl 3 - Süleyman Arif Emre Bugün gelişmiş ülkelerde iki tür politikacı vardır. Birincisi, ülkesini dış...
  Devamı...
 • 'Siyasette 35 Yıl 2'

  Yazar : Süleyman Arif Emre

  Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler


  Siyasette 35 Yıl 2 - Süleyman Arif Emre "Bugün gelişmiş ülkelerde iki tür politikacı vardır. Birincisi, ülkesini...
  Devamı...
 • 'Siyasette 35 Yıl 1'

  Yazar : Süleyman Arif Emre

  Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler


  Siyasette 35 Yıl 1 - Süleyman Arif Emre "Bugün gelişmiş ülkelerde iki tür politikacı vardır. Birincisi, ülkesini...
  Devamı...
 • 'Geçmişi Unutturulan Adam Hakkı Behiç'

  Yazar : Belma Ötüş Baskett & Ayşegül Baykan

  Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler


  Geçmişi Unutturulan Adam Hakkı Behiç - Belma Ötüş Baskett & Ayşegül Baykan Türkiye Komünist Partisi'nin kurucusu...
  Devamı...
 • 'Karaoğlan'

  Yazar : Can Dündar-Bülent Çaplı

  Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler


  Karaoğlan -  Can Dündar-Bülent ÇaplıBülent Ecevit’i nasıl hatırlıyoruz bugün?Solu iktidara taşıyan dürüst siyasetçi,...
  Devamı...
 • 'Hugo Chavez Örümcekçinin Hikayeleri'

  Yazar : Kolektif

  Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler


  Hugo Chavez Örümcekçinin Hikayeleri“Amerikan işgali; o savaş dört saat bile sürmez,” ya da “Amerika asker göndermeden bu...
  Devamı...
 • 'Göçmen Diplomat'

  Yazar : Aziz Yakın

  Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler


  Sururi ağabeyebir gün, benden sonra işe başlamış olan, "müteveffa" sözcüğünü "âteşin" diye çeviren kişinin ücretine zam geldiğini,...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963