scorecardresearch.com En Sevdiği Güneşti ve Tüm Devlet Adamları & Siyasetçiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
En Sevdiği Güneşti

En Sevdiği Güneşti

Yazar : Alptekin Gündüz

Sayfa Sayısı : 515

Yayınevi : PİRAMİT YAYINLARI

Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


DR. SUPHİ BAYKAM’IN FIRTINALI YAŞAMI

Dr. Suphi Baykam, 20 Yüzyıl’ın göbeğinde, Türk aydınlanmasının güneyden yükselip kayan yıldızıydı…

O, 42 yaşında aktif siyaset yaşamını kendi arzusuyla noktaladığında, arkasında zor inanılır sıfatlar ve eylemler bırakmıştı. CHP Gençlik ve Kadın Kolları’nın kurmak, 31 yaşından başlayarak dört dönem milletvekili olmak, 27 Mayıs Devrimi’ne giden sıcak günlerde tarihi dönemecin fitilini ateşleyenler arasında yer almak, “Ortanın Solu”, “Toprak Reformu” gibi yeni kavramları sorumluluk alarak yurda yaymak, “Halk Sektörü” ideolojisini baştan sona kavramı ve sloganıyla oluşturmak, CHP’de Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, Grup Başkan Vekilliği gibi sıfatlara en hızlı yükselen, devrimci yüreklerin sesi soluğu olmak…

Adana’nın Yüreğir İlçesi’nde beş çocuklu bir mütevazi devlet memurunun “dünyayı değiştirebileceğine inanan” üç numaralı evladı, 1000. Sokak’ın tozlu taşlı yollarından çıkıp, türlü imkansızlıkları yenerek ülkesinin siyasi ve ekonomik kaderiyle oynayan bir büyük beyin haline nasıl geldi? Taksici, dolmuşçu, kabzımal rolüne soyunan genç politikacı, vatandaşla nasıl iletişim kurardı? “Harika Çocuk” olarak dünyaya ün salan Bedri Baykam’ın babası olmayı, bunca kavganın orta yerine nasıl sığdırdı? Kasım Gülek’in cimriliği o günlerde ne sürprizlere yol açardı? İsmet İnönü’yü Kızılay’a, İş Bankası’na para çekmeye götürmesi 1960 Devrimini nasıl başlattı? Paşa, rakının nasıl içilmesini isterdi? Ve tüm bunların ötesinde, Dr. Suphi Baykam’ın “Hastaş” girişimiyle siyasi-halkçı fikirleri ekonomiye yansıtma çabası, tarihte örneği Hollywood filmlerinde bile görülmemiş dev bir komploya nasıl kurban edildi? Tüm bu soruların yanıtını, genç yazar Alptekin Gündüz’ün akıcı kalemi ve büyük araştırmasıyla tamamladığı, Dr. Suphi Baykam’ın 20. Yüzyıl Türkiye’sine ışık tutan zengin hatıralarında bulacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963