scorecardresearch.com Düşmanla Oynamak ve Tüm Devlet Adamları & Siyasetçiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Düşmanla Oynamak

Düşmanla Oynamak

Yazar : John Carlin

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : AYRINTI YAYINLARI

Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“insanlığın lideri” Nelson Mandela’yı 27 yıllık hapis hayatında ayakta tutan hayal, Martin Luther King’inkiyle aynıydı: Gün gelip, ülkesindeki insanların ten rengiyle değil, diğer kişilik özellikleriyle değerlendirilmesi. İşte bu kitap, hayatı bu hayalin peşinde sürekli mücadeleyle geçen Mandela’yı merkez alıyor. Güney Afrika’da, Mandela’nın henüz hapishanedeyken hükümetle temas kurduğu 1985 yılından başlayıp, bunu izleyen 10 yıllık zaman diliminde, iktidarın beyazların yönetiminden çoğunluk siyahların yönetimine barışçıl bir şekilde geçiŞini anlatıyor. John Carlin, hakkında çok şey yazılmış “Güney Afrika mucizesi”ni esas alarak, çok sayıda siyah ve beyaz karaktere ve onların hikâyelerine yer vererek kuruyor anlatısını. Siyah çoğunluğun intikam naraları atmak yerine Mandela’nın yolundan gidip dünyaya bilgelik dolu bir bağışlayıcılık dersi verdiği bir ülkeyi buluyorsunuz satır aralarında. Ve tabii ki bu hikâyenin başaktörü Mandela’nın nasıl bir politik deha olduğunu her adımda daha iyi kavrıyor ve onun insanların doğasındaki iyi meleği ortaya çıkarma yeteneğine hayran kalıyorsunuz. Şiddet dolu politik bir ortamda gerçek hayattaki kahramanların hayatını mercek altına alıyor olmasına rağmen, bir peri masalı algısı yaratan bu kitap aslında hissettirmeden politik ve gündelik hayata ilişkin dersler veriyor; kulağa küpe olacak deneyimler sunuyor. Tüm bunlar, Mandela’nın hayatı boyunca çabaladığı, uğruna acı çektiği her şeyi birleştiren bir spor olayı, 1995 Ragbi Dünya Kupası ekseninde sunuluyor okura. Kupa finalinde öyle bir maç oynanıyor ki, bu maç sporun dünyayı değiştirme ve insanları birleştirme gücüne iyi bir örnek olmakla kalmayıp, iç savaşa yol açacak bütün koşulların var olduğu bir ülkede, beyazlarla siyahları kalıcı bir barışın inşası için uzlaştırıyor da. ınsanların kafalarındaki bariyerler tek bir maçla yerle bir oluyor.
Yakın zamanda Clint Eastwood tarafından çekilen ve başrollerini Morgan Freeman’la Matt Damon’ın paylaştığı bir filme uyarlanan Düşmanla Oynamak, Mandela’dan aldığı ışığı yansıtan insanların kitabı. Daha doğrusu, Mandela’nın ışığını yansıtma çabası.Galeano hatırlatıyordu: “2008 yılında ABD hükümeti Nelson Mandela’yı tehlikeli teröristler listesinden sildiğini açıklamıştı.” Bugün dünyanın en saygın Afrikalısı olan Mandela, altmış yıl bu listede yer aldı. Kendi ülkesinde ‘seçimle gelen ilk devlet başkanı’ olmasının üzerinden yıllar geçmişti oysa! Hiç ama hiç kolay olmamıştı bu. Mandela’nın kendi ülkesinde başardığı bu mucizeyi John Carlin ‘Düşmanla Oynamak’ kitabında ‘ragbi’ odağında anlatıyor. 2009 yapımı, Clint Eastwood’un yönetip Matt Damon ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı ‘Yenilmez/Invictus’ filmini hatırlarsınız. O filmin orijinal kitabı ‘Düşmanla Oynamak’. Mandela, bugün bile 1995’te Güney Afrika’da düzenlenen Ragbi Dünya Kupası’nın ‘kardeşlik senfonisi’ni nasıl mucizevi bir şekilde hayata geçirdiğinin altını çiziyor. Savaşı, kavgayı sona erdirip kucaklayıcı olabilmeyi anlatıyor ‘Düşmanla Oynamak’. Son zamanlarda tam da ihtiyacımız olan şey. Aslında her zaman ihtiyacımız olan şey. Fakat nedense bu topraklar için son yıllarda çok uzakmış gibi duruyor. Aslında geçen sene yayımlanan bu kitabı bugün yazmamın sebebi de bu. Çünkü Ayrıntı Yayınevi, Aralık ayı ortasında Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan başlayıp bütün bakan ve milletvekillerine bu kitabı, yanında bir mektupla gönderdi. Mandela’nın “Savaş bir oyun değildir” sözünü iletiyorlardı hepsine. Onlar okur mu bilinmez ama siz ihmal etmeyin. Birileri savaş çığırtkanlığı yaparken, savaşın bir oyun olmadığını yüzlerine vurasınız diye…

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963