scorecardresearch.com Büyük Türk ve Tüm Devlet Adamları & Siyasetçiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Büyük Türk

Büyük Türk

Yazar : Emil Lengyel

Sayfa Sayısı : 166

Yayınevi : KORİDOR YAYINCILIK

Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Orta Doğu''da başka hiçbir isim, halkını yıkımdan kurtaran ve başka onlarca devletin modernleşmesine ilham veren, Mustafa Kemal Atatürk kadar saygı görmemiştir. Orta Doğu konusunda bir otorite olan biyograf ve tarihçi Emil Lengyel, genç okuyucular için Atatürk''ün hayat hikayesini bir Batılı gözüyle kaleme alıyor ve hükümetlerin halklarını çağdışı olanı bırakıp geleceğe kucak açmaya yönelttiği Asya ve Afrika''da, yükselen devletlerin çoğunda Atatürk''ten örnekler verildiği bugün, size yol gösterici bir okuma sunuyor.
Atatürk hayatı boyunca ve ölümünden itibaren başta İran, Afganistan, Suriye, Mısır, Tunus, Fas, Senegal ve Gana olmak üzere birçok ülkenin modernleşme çalışmalarında örnek alınan bir devlet adamı olmuş ve hayat hikayesi nesillerden nesillere aktarılmıştır.
Emil Lengyel bir yazar, eğitimci, konuşmacı ve gazetecidir. Orta Doğu, özellikle de Türkiye konusunda bir otoritedir. Yüz elli yıl boyunca Türkiye''nin selefi Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilen Macaristan''da doğmuş olan Lengyel, Türkiye''ye çok sayıda ziyarette bulunmuş ve bölge hakkında yaptığı araştırmaları kitaplaştırarak geniş kitlelere ışık tutmuştur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963