scorecardresearch.com Adnan Menderes ve Tüm Devlet Adamları & Siyasetçiler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Adnan Menderes

Adnan Menderes

Yazar : Ergün Ataoğlu

Sayfa Sayısı : 336

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Devlet Adamları & Siyasetçiler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kimseye dargın değilim. Kırgınlığım yok. Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda karımı ve çocuklarımı şefkatle anıyorum...”
“Karşımdaki ses Cemal Gürsel’e aitti ve ‘Tarık. Adnan Menderes''i bir yere gönderme.’ Sayın Gürsel''e durumu anlattım: Doktorlar gelmişler, ‘idamına mani bir hali yoktur’ anlamında rapor vermişlerdi.
Başsavcı Egesel''le hakimler de onu alıp İmralı''ya götürmüşlerdi.
Bu sözleri söylerken gözlerime ilişen saat 12''yi çeyrek geçiyordu. Adnan Menderes ve ötekiler İmralı Adası’na belki henüz varmamışlardı bile. Gürsel''e söylediklerime, hemen şunları da ilave ettim: ‘Orgeneralim, şayet Menderes''e dair bir emriniz varsa, bunu İmralı''ya derhal bildirebilirim.’ Neler olmuştu bilmiyorum, fakat Gürsel: ‘Yok, hayır.’ dedi ve ilave etti: ‘Yapılacak bir şey yok. Olan olmuş artık.’ Menderes''in son kurtuluş ümidi de böylece ortadan kalkmış oluyordu.”
Türk Siyasi Tarihi’nde bir döneme damgasını vuran Adnan Menderes’in icraatları, davranışları, mahkemeleri ve idam edilmesi günümüzde de Türk halkının en çok tartıştığı konulardan biri olma özelliğini korumaktadır. Yapılan tartışmalar çerçevesinde toplumun bir kesimi Adnan Menderes’i “demokrasi şehidi” diye nitelendirirken diğer bir kesimiyse “başına gelenleri hak ettiği” görüşünü savunmaktadır. Vatan Cephesi’ni kurması, Tahkikat Komisyonu oluşturarak mahkemelerin üstünde yer alan bir oluşum hazırlaması, Demokrat Parti’ye oy vermedi diye Kırşehir’i ilçe yapması, Adıyaman’ı Malatya’dan ayırarak il haline getirmesi, CHP’nin mallarına el koyması gibi icraatlarla toplumun bir kesiminin tepkisini çekerken; sanayileşme hamlesi başlatması, yollar yapması, ihracatı arttırması ve Türkiye’nin NATO’ya girmesini sağlaması da toplumun diğer bir kesimi tarafından olumlu karşılanmıştı.
Bu kitabın amacı Adnan Menderes’i yargılamak ya da yüceltmek değil, hayatını, icraatlarını, aşklarını, hatalarını ve sevaplarını ortaya koyarak siz okurlarımıza Türkiye’nin bir dönemiyle ilgili olarak tarafsız bilgi vermektir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963