scorecardresearch.com Şimdi O Güzel Bahçede… - Mehmet H. Doğan Kitabı ve Tüm Derleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şimdi O Güzel Bahçede… - Mehmet H. Doğan Kitabı

Şimdi O Güzel Bahçede… - Mehmet H. Doğan Kitabı

Yazar : Haydar Ergülen

Sayfa Sayısı : 424

Yayınevi : KIRMIZI YAYINLARI

Tür : Derleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Mehmet H. Doğan öncelikle arkadaşımızdı. Türk şiirinin, Türkçe şiirin arkadaşıydı. ‘Mehmet Abi’miz olması öncelikle bu nedenledir. Bunun biraz anlaşılması için onca yazının, eleştiri, deneme kitabının, antolojinin ardından anılarını da yazması gerekti. Yazdığı da iyi oldu. Onlarda, bilhassa Şimdi Uzaklardasın’da, şiirimizin büyük damarını oluşturan II. Yeni’nin ustalarını birer ‘insan’ olarak içtenlikle anlattı, tanıttı bize. Orada anlatılan dostluklardan, o vefadan biraz nasiplenen herkesin, her şairin ‘arkadaş’ı ve ‘Mehmet Abi’sidir Mehmet H. Doğan. Evet, şiire bakışı da böyleydi, doğrusu adı ‘eleştirmen’di, ama o daha çok ‘yüreklendirmen’ sayılırdı ya da Cemal Süreya’nın dediği gibi, ‘Geliştirmen’. O yüzden, tıpkı II. Yeni şairlerinin olduğu gibi 80’li yıllarda şiir yazanların da dostuydu.”

Denemeci, eleştirmen ve çevirmen Mehmet H. Doğan’ın dostları şiirleriyle, yazılarıyla O’nun için bu kitapta buluştular. İki yıl önce kaybettiğimiz yazarın, 28 Haziran’daki 79. yaş gününe küçük bir armağan…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963