scorecardresearch.com Rubu Tahtası Kullanım Kılavuzu ve Tüm Derleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Rubu Tahtası Kullanım Kılavuzu

Rubu Tahtası Kullanım Kılavuzu

Yazar : M. Şinasi Acar

Sayfa Sayısı : 180

Yayınevi : BOYUT YAYIN GRUBU

Tür : Derleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR ARACIN HİKAYESİ:
RUBU TAHTASI

Orijinalini Ahmed Ziya bin Rıza’nın kaleme aldığı Rubu Tahtası Kullanım Kılavuzu kitabı; günümüz araştırmacıları tarafından Türkçe olarak sizlere sunuluyor. Osmanlı tarihinde zaman kavramı ve aritmetik için son derece önemli olan Rubu Tahtası’nın nasıl kullanılacağını ayrıntılı bir şekilde anlatan nadide bir eser.

Yüksek Mühendis M. Şinasi’nin, Prof. Dr. Atilla Bir ve Prof. Dr. Atilla Kaçar ile birlikte orijinal metinlerden yeniden düzenleyip okurlara sunduğu Rubu Tahtası Kullanım Kılavuzu, uzun yıllar kullanılmış bu ilginç aletle ilgili böylesine açıklayıcı bilgiler içeren tek kaynak niteliğini taşıyor.

İlk kez İslam aleminde kullanılmaya başlanan Rubu Tahtası, bir anlamda bilgisayarların atasıdır. Bu ucuz ve pratik araç yardımıyla Güneş’in ufuk yüksekliği ölçülerek, hem namaz ve oruç vakitleri doğru olarak saptanabilir hem de açıların trigonometrik fonksiyonları çözülebilir. Bu araçla ayrıca çeşitli aritmetik işlemler de yapılabilir.

Osmanlılar’da 20. yüzyıl başlarına dek kullanılan bu araç, modern teknolojinin sağladığı geniş olanaklar karşısında sonraları kullanılmaz olmuş ve unutulmuştur.

Rubu Tahtası kılavuzunun içinde bu ilginç aygıtın nasıl kullanılacağını açıklayan ilk kaynak kitabı yazan Ahmed Ziya bin Rıza’nın hayatının yanı sıra, son derece açıklayıcı grafiklerle desteklenmiş ayrıntılı anlatımlar da yer alıyor. Orijinali Arap harfleriyle askeri matbaada basılmış olan bu kitapta, elle çizilmiş şekiller ve çizelgeler de bulunuyor. Kolay anlaşılır grafikler ve tam sayfa tablolarla rahatça okuyabileceğiniz 180 sayfalık bu eşsiz kılavuzun içinde ayrıca orijinal kitap sayfalarından örnekler gösteren ve tamamı renkli olan onlarca resim de bulabilirsiniz.

Geçmişte bizim olanların bizim kalabilmesini isteyenler için mutlaka kütüphanelerde bulunması gereken, muhteşem bir koleksiyon kitabı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963