scorecardresearch.com NTV 2008 Almanak ve Tüm Derleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
NTV 2008 Almanak

NTV 2008 Almanak

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : NTV YAYINLARI

Tür : Derleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“En silik mürekkep, en güçlü hafızadan iyidir.”
Çin Atasözü
NTV 2008 Almanağı, geçen bir yılın Türkiye’sinin ve dünyasının bir resmini sunmayı amaçlıyor. Günlük olaylar ve haberler, televizyonların, gazetelerin günlük temposunda akar. Her yeni haber öncekini iter ve hele şimdiki gibi yaygın bir iletişim ağıyla ve kolaylaştırıcı tekniklerle daha hızlı akar ve iter. Bu hızlı akış içindeki haberler ve olaylar, aslında, akmaz; herbiri bir yerlerde birikir. Bunların hepsi, karmaşık bir bütün olarak yaşadığımız dünyadır.
NTV 2008 Almanağı, işte bu birikme yerlerini, neyin biriktiğini ve birikenlerin nasıl bir “bütün” yarattığını göstermeyi hedefliyor. Dolayısıyla, bu resimde her ayrıntı yok, ama belirleyici ayrıntılar var. Tabii, almanak, bu resmin saklanabilir, gerektiğinde tekrar bakılabilir, başvurulabilir olmasına önem veriyor.
NTV 2008 Almanağı, anlatımcı bir dille ele alınan yazıların ve çarpıcı fotoğrafların yanısıra bir dizi önemli yazıya ve biri Türkiye’den, biri dünyadan iki çizere de yer veriyor:
Belçikalı karikatürist Pierre Kroll dünyayı, Bülent Arabacıoğlu da Türkiye’yi çizdi.
Sınır Tanımayan Gazeteciler Genel Sekreteri Jean-François Julliard, basın özgürlüğünün karşı karşıya olduğu tehlikeleri yazdı.
Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı Genel Direktörü James P. Leape, ısınan gezegenimizi bekleyen tehlikeleri yazdı.
Avrupa Komisyonu’nun Kalkınma ve Mali Yardımdan Sorumlu Üyesi Louis Michel, dünyada yaşanan ekonomik krizin kalkınma yardımlarına etkisini yazdı.
UEFA Başkanı Michel Platini, Avrupa futbolunun 2008’deki durumunu değerlendirdi.
Suat Atalık, gelmiş geçmiş en büyük satranççılardan Bobby Fischer’ın;
Enis Batur, Türk şiirinin son ustalarından İlhan Berk’in;
Bünyad Dinç, Everest’e çıkan ilk iki insandan biri olan Edmund Hillary’nin;
Lütfullah Göktaş, Çağdaş Arap yazınının en önemli isimlerinden Filistinli şair Mahmud Derviş’in;
Gürsel Göncü, Fransız yazar ve sinemacı Alain Robbe-Grillet’nin;
Masis Kürkçügil, Türkiye’deki sosyalist hareketin önemli isimlerinden Sadun Aren’in;
Zeynep Oral, müzik ve opera dünyasının “La Diva Turca”sı Leyla Gencer’in;
Ahmet Soysal, Türkiye’nin en büyük şairlerinden Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ardından yazdı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963