scorecardresearch.com MonoKL : Levinas Seçkisi ve Tüm Derleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
MonoKL : Levinas Seçkisi

MonoKL : Levinas Seçkisi

Yazar : Volkan Çelebi

Sayfa Sayısı : 854

Yayınevi : MONOKL

Tür : Derleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


MonoKL (Mono Kurgusuz Labirent) Oluşumu tarafından yayıma hazırlanan MonoKL Dergisi’nin Uluslararası Levinas özel sayıları çıktı. 14 aylık bir çalışmanın ürünü olan dergiler, uluslararası versiyon ve Türkiye versiyonu olmak üzere iki büyük cilt halinde yayımlandı.

Dergilerde uluslararası Levinas uzmanlarının MonoKL’a özel gönderdiği 40 yazı, saygın Levinas uzmanları ile yapılmış 17 söyleşi ve Türkiye’den katılım gösteren 9 akademisyen ile yazarın çalışmaları bulunuyor.  MonoKL, derginin çıkışıyla aynı anda, sayının basımına da destek veren İstanbul Fransız Kültür Merkezi 28 Ekim’de Jean-Luc Nancy ile birlikte Demokrasi Fikri konferansını gerçekleştirdi.

Aynı anda MonoKL Yayınları da ilk kitaplarını yayımladı. Jean-Luc Nancy Özel Sayısı da Aralık başında okuyucularla buluşacak.

Dergide birbirinden önemli akademisyen ve yazarların katkıları bulunuyor: Danielle Cohen-Levinas, Alain David, François-David Sebbah, Jean-Michel Salanskis, Gerard Bensussan, Francis Guibal, Rodolphe Calin, Gilles Hanus, Fred Poche, Aicha Messina, Marie-Anne Lescourret, Fabio Ciaramelli, Alphonso Lingis, Marinos Diamantidis, Robert Bernasconi, Richard A. Cohen, Michael B. Smith, Jeffrey Kosky, J. Aaron Simmons, Tina Chanter, Benda Hofmeyr, Jill Stauffer, Howard Caygill, Eric S. Nelson, Rico Sneller, Michel Purcell, R. Clifton Spargo, Rudi Visker, Paul Bercherie,  Augusto Ponzio, Ahmet Soysal, Özge Ejder, Önay Sözer, Ufuk Üsterman, Janset Karavin, Mert Bahadır Reisoğlu, Erdem Çiftçi, Nami Başer, Volkan Çelebi, Bernhard Waldenfels.

Türkçe versiyonda ayrıca, Levinas’ın kendi metinlerinden oluşan özel bir seçki ile Jacques Derrida, Maurice Blanchot, Jean-Luc Marion, Paul Ricoeur, Stephane Moses ile Rudolf Bernet’in Levinas üstüne yazıları bulunuyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963