scorecardresearch.com Milenyum Müjdesi / Binyılın Birikimi ve Tüm Derleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Milenyum Müjdesi / Binyılın Birikimi

Milenyum Müjdesi / Binyılın Birikimi

Yazar : Güngör Özyiğit

Sayfa Sayısı : 312

Yayınevi : LAMURE KİTAP

Tür : Derleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Tarih insanın, insan olma olanaklarını gerçekleştirme sürecidir. İnsan dünyayı ve kendini tanıyarak, bilgi ile aydınlanarak, pratik içinde pişerek, aşama kaydederek ve kendini aşarak bugüne gelir. Hep daha ileriye, doğru akan zamanla birlikte değişip dönüşerek, sürekli bir devinimin öznesi olur. İnsan tarihe bakarak ve tarih yaparak geleceğini belirler. Bu anlamda tarih, hep toplum halinde yaşayan insanların gelişim evrelerini içeren bir oluşum sürecidir. Tarih bilincine erişmek, söz konusu evreleri tanımak olduğu kadar, insanı ve insanlığı daha ileriye götürme iradesini de beraberinde getirir. Tarihsel yürüyüşümüz güneşi izliyor. Doğudan batıya doğru. Orta Asya''dan Batı Avrupa''nın ortalarına kadar coğrafyamız doğu ile batıyı birleştiriyor. Kafa yapımız ve birikimimiz de, doğunun mistik kültürü ve sezgisi ile batının akılcı, araştırmacı ve eleştirel düşüncesini uzlaştıracak kapasitede. Ayrıca Anadolu, birçok uygarlığın beşiği. Çeşitli kültürlerin buluşup, birbirini etkilediği zengin bir kültür mozaiği. Şair İsmet Özel''in dediği gibi "İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse ötekine sağır." Batı, aklıyla kibirlenip kendine kapanmış. Doğu içine dalmış, aklı dışlamış. O yüzden ne bilecek, doğunun gönlü ile batının bir edebilecek tek ülke Türkiye! Öyleyse Türkiye değişen dünya içinde "değişmeyen evrensel değerlerin" öncülüğünü ve sözcülüğünü yeniden üstlenmek durumunda. Bu kitap işte bu amaca işaret düşüyor.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963