scorecardresearch.com Güneş Saatleri Yapım Kılavuzu ve Tüm Derleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Güneş Saatleri Yapım Kılavuzu

Güneş Saatleri Yapım Kılavuzu

Yazar : Atilla Bir

Sayfa Sayısı : 188

Yayınevi : BOYUT YAYIN GRUBU

Tür : Derleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Prof. Dr. Atilla Bir, Prof. Dr. Mustafa Kaçar ve Yük. Müh. Şinasi Acar’dan Rubu Tahtası Kullanım Kılavuzu dışında bir derleme daha: Güneş Saatleri Yapım Kılavuzu!

Meraklılarını sadece kapağındaki resim ile bile kendine çekecek olan 188 sayfalık bu kılavuz kitabın orijinali; geleneksel dönemin son temsilcisi, matematikçi,  gökbilimci, güneş saatleri yapımcısı, öğretmen, haritacı, müzeci… ve değerli bilim adamı olan Ahmed Ziya Bey’in kaleminden.

Güneş saatlerinin tarihçesinin de yer verildiği kitapta orijinal araştırmadan el yazmalarının yanı sıra tamamı renkli olan açıklayıcı tablolar ve grafikler de bulunuyor. Ancak kitabın en önemli özelliklerinden birisi; Ahmed Ziya Bey’in cami duvarlarının dibindeki saat çubuklarının kaybolması halinde, yeni takılacak çubukların yerlerinin tespitini ve çubuk boylarının nasıl belirlenmesi gerektiğini çeşitli hesap yöntemleriyle anlattığı bölüme de yer verilmiş olması.

İnsanlarda zaman kavramı gökyüzünde hareket eden Güneş ile ilgili olarak gelişmiş ve günlük yaşama yerleşmiştir. Zamanı belirlemenin en kolay yolu düz bir zemine bir çubuk dikmek ve güneşli bir havada gölgesini izlemektir. Çubuğun gölgesi Güneş’in gökyüzündeki konumu ve günün zamanı konusunda doğrudan bilgi sağlar. Günlük yaşam, sosyal ilişkiler ve ibadet, Güneş’in doğuşuna, tam tepeye çıkışına ve batışına göre düzenlenir. İşte Osmanlılar’dan günümüze güneş saatleri ile ilgili bilmek istediğiniz her şey bu kılavuz kitapta anlatılıyor.
Bu kitapla sadece güneş saatlerinin ne olduğunu okumakla kalmayacak, üstelik hangi camilerde saat çubuğu bulunduğunu, bir güneş saatini nasıl ve nereye dikebileceğinizi ve her şeyden önemlisi güneş saatlerinin nasıl okunabileceğini de öğreneceksiniz.

Bizim olanın bizim kalmasını isteyenlerin kaçırmaması gereken bir eser!

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963