scorecardresearch.com AKP ve Liberal Muhafazakar İttifak ve Tüm Derleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
AKP ve Liberal Muhafazakar İttifak

AKP ve Liberal Muhafazakar İttifak

Yazar : Çağdaş Sümer, Fatih Yaşlı

Sayfa Sayısı : 431

Yayınevi : TAN KİTABEVİ

Tür : Derleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Üniversite rektörlerinin ve ordu komutanlarının bir bölümü halen cezaevinde olan,  askerlerinin ve polislerinin intihar ettiği, medyası iktidarca ele geçirilmiş, polisin orduya karşı bir güç olarak örgütlendiği, herkesin telefonlarının dinlendiğinden şüphelendiği, bürokrasinin kadrolaşma ile birlikte tek parti rejiminin bir uzantısı haline geldiği, yargısı ile yürütmesi arasında bir ideolojik mücadelenin sürdüğü, hızla totaliterleşen bir ülkede yaşanılanları adlandırmak için iç savaştan daha geçerli bir kavram bulunmuyor. Ve eğer her iç savaş, nihayetinde bir rejim değişikliği ile sonuçlanıyorsa, bir yeni rejimin, alabildiğine piyasacı olması anlamında liberal ve alabildiğine gerici olması anlamında muhafazakâr bir rejimin inşa sürecinin içerisinden geçtiğimizi söyleyebiliriz." (Kitaptan, s.26)
AKP ve Liberal Muhafazâkar İttifak, ideolojik hegemonyadan siyasi diktatoryaya doğru evrilen yeni bir rejim inşasının düşünsel, siyasi ve iktisadi veçhelerini tartışan ve bu sürece karşı verilecek mücadeleye dair ipuçları sunan bir derleme.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963