scorecardresearch.com A DAN Z YE WEB TASARIMI (CHIP ÖZEL SAYISI) ve Tüm Dergi Kitapları Radikal Kitap'ta!
A DAN Z YE WEB TASARIMI (CHIP ÖZEL SAYISI)

A DAN Z YE WEB TASARIMI (CHIP ÖZEL SAYISI)

Yazar : MURAT KARSLIOĞLU

Sayfa Sayısı : 90

Yayınevi : VOGELMEDYA YAYINLARI

Tür : Dergi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • CHIP ‘HOMEPAGE’ ÖZEL SAYISI İÇERİĞİ
 • Temel Bilgiler Bölümü
 • Ön Hazırlık: Profesyonel İçerik Planlaması Bir web sayfasının hazırlanması aşamasında dikkat edilmesi gereken yedi önemli kural. Web adresinin ve site içeriğinin genel hatlarıyla belirlenmesi. Site yapısının oluşturulması esnasında hataların engellenmesi.
  Web Editörlerine Bakış: Her İhtiyaca Uygun Web Tasarım Yazılımları Doğru web tasarım yazılımının seçimi, yeni başlayanların aklını karıştırabilir. Bu yazıda Frontpage, Dreamweaver, GoLive, Homesite, FastPage 2 gibi en popüler yazılımların karşılaştırılmalı açıklamalarını, artılarını ve eksilerini bulabilirsiniz.
  Dreamweaver MX Dreamweaver MX yazılımına eklenen yenilikler.
 • Ana Sayfanızı Şekillendirin: Web Sitenizin Temelleri
  Frontpage ile web tasarımına giriş: Yeni sayfaların oluşturulması, sayfa başlığının, metin alanlarının ve tabloların yaratılması. Grafik ve resimlerin hover alanı olarak belirlenmesi.
  Hyperlink’lerin sayfa görünümünde test edilmesi. Web İçin Grafik Düzenleme: Profesyonel Görünümlü Grafikler Profesyonel web tasarımı için grafik konusunda altı önemli ipucu. Grafik dosya biçimleri ve resim düzenleme araçları.
  Multimedya Bölümü Reklam Bantları (Banner) ve Tuşların Yaratılması Sayfa üzerinde yönetim alanının grafik düzenleme araçlarıyla biçimlendirilmesi. Grafiklerin Frontpage’de tablolara yerleştirilmesi. Web üzerinde banner ve tuş tasarımı. CSS ile Kolay Metin Biçimlendirme Teknikleri CSS komutları hakkında temel bilgiler, Frontpage altında CSS şablonlarıyla çalışma, Style Sheet’lerin oluşturulması ve düzenlenmesi.
 • Web Sayfalarının Bölümlendirilmesi: Çerçeveler İle Çalışmak Frontpage altında Frameset’in yaratılması. Reklam bandı, içerik ve yönetim alanı çerçevelerinin düzenlenmesi.
  Animaton Shop İle Hızlı Animasyonlar Paintshop ile resimlerin düzenlenmesi. Animation Shop ile hareketli görüntülerin oluşturulması, metin alanlarına görsel efektlerin uygulanması.
  Müzik ve Ses Efektleri Doğru ses dosyası biçiminin belirlenmesi, Frontpage altında metinlerin ses dosyalarına bağlanması ve seslerin sayfaya gömülmesi. Web’de ücretsiz ses dosyası bulabileceğiniz siteler. Java ve CGI Scritpt’leriyle Etkileşimli Web Sayfaları CGI ve Java-Script’lerinin çalışma prensipleri. Frontpage’de web sayfalarına ziyaretçi sayacı, CGI-, Java-Script’lerinin eklenmesi. Kullanışlı Java örnekleri.
 • Sanal Anket Formları: Formlar İle Etkili İletişim Frontpage ile şık tasarımlı formların oluşturulması. Form verilerinin CGI Script’ler ile değerlendirilmesi. Nesnelerin Sabit Bir Biçimde Yerleştirilmesi: Özgür Tasarım Frontpage ile web sayfalarında nesnelerin sabit bir biçimde yerleştirilmesi, farklı katmanların oluşturulması.
 • Web Siteniz İçin Arama Fonksiyonu: Hızlı Arama Web sayfalarına kolay entegre edilebilen arama makineleri. Freefind.com altında hesap açma ve arama fonksiyonun kurulumu. Sayfa üzerine eklenmesi gereken kaynak kodları. Flash Özel Bölümü
 • Atölye - Macromedia Flash: Gerçek Hareketlilik Macromedia Flash ile adım adım animasyonların yaratılması ve animasyon teknikleri hakkında uygulamalı ipuçları. Hareketli metin alanları ve Rollover menü tuşlarının oluşturulması. Macromedia Flash MX: Daha fazla uyum isteyenlere Flash MX’in getirdiği yenilikler.
  Flash Basamaklarınının Düzenlenmesi Flash’da level ve layer mantığının anlaşılması. Nesnelerin farklı basamaklara yerleştirilmesi, ActionScript ile programlama.
 • Video Düzenleme: Web Sunumlarınıza Özel Filmler Sorenson Spark tekniğinin kullanılmasıyla Flash’da videoların eklenmesi. Film yönetim alanları ve bir filmin oynatılması için Actionscripting kullanımı. Vektör animasyonların yaratılması.
 • Atölye – Swish 2.0: Flash’sız flash efektleri Web sitenize hareket katmak için Swish ile animasyonların ve film efektlerinin yaratılması İnceleme Bölümü
 • Web Siteniz İçin En İyi Tuning Araçları: Web Sayfanızın Optimizasyonu Web sitenizin yapısını kontrol etmenizi kolaylaştıran araçların tanıtımları. Yabancı İçerik ve Servislere Bağlantı : Ücretsiz Yasal İçerik Webnapping ile ücretsiz web içeriğinden faydalanma yolları, web sayfalarına güncel haber, ziyaretçi defteri ve java oyunlarının eklenmesi.
 • İnternetin En İyi Siteleri: Bilgiye Hızlı Erişim İnternet üzerinde web tasarım konusunda yararlanabileceğiniz en iyi siteler.
 • Bedava Web Alanı Servislerinin Karşılaştırması: İnternette Ücretsiz Konaklama Web sitenizi internetten hizmete sunabileceğiniz Geocities, FortuneCity ve Tripod gibi ücretsiz web alanı servislerinin karşılaştırmalı incelemesi.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963