scorecardresearch.com Yengeç Adımlarıyla, Sıcak Savaşlar ve Medyatik Popülizm ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yengeç Adımlarıyla, Sıcak Savaşlar ve Medyatik Popülizm

Yengeç Adımlarıyla, Sıcak Savaşlar ve Medyatik Popülizm

Yazar : Umberto Eco

Sayfa Sayısı : 384

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Umberto Eco, siyasetten medyaya, savaştan Latinceye, Siyon Bilgeleri Protokolleri’nden dinbilime kadar pek çok konuda söz alırken, engin tarih, edebiyat ve popüler kültür bilgisini konuşturuyor ve zekâ ürünü ironisini sürdürüyor.


20. yüzyılın en önemli düşünce adamlarından
Umberto Eco’nun 2000-2005 yılları arasında (yani 21. yüzyılın ve “üçüncü binyıl”ın hemen başında) yazdığı yazılardan bir seçme…

Eco, “Tarih”in artık “yengeç adımlarıyla” yani geriye giderek ilerlediğini öne sürüyor. Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla sona erme sürecine giren elli yıllık Soğuk Savaş’ın ardından yeni binyıla duyulan kaygılarla açılan dönemde pek çok yengeç yürüyüşü var: Körfez, Kosova, Afganistan ve Irak’ta “Yeni Savaş”ların başlaması; 11 Eylül saldırılarıyla yükselen İslamofobinin nerdeyse Haçlı Seferleri’ne dönüşmesi; Darwin karşıtı tartışmaların alevlenmesiyle Hıristiyan köktendinciliğinin yeniden ortaya çıkışı; Çin’in gelişmesiyle birlikte “Sarı Tehlike” hayaletinin canlanması, Yahudi düşmanlığının geri dönüşü; İtalya’da Silvio Berlusconi’nin “medyatik popülizm”inin yükselişi… İletişim alanındaki en belirgin yengeç yürüyüşü ise “ağır iletişim”den (televizyon) “hafif iletişim”e (internet ve devamı) geçişle medyanın kimlik değiştirmesi.

Eco, siyasetten medyaya, savaştan Latinceye, Siyon Bilgeleri Protokolleri’nden dinbilime kadar pek çok konuda söz alırken, her zamanki gibi engin tarih, edebiyat ve popüler kültür bilgisini konuşturuyor ve zekâ ürünü ironisini sürdürüyor.

Yazar Hakkında
İtalya’da Piemonte bölgesinde Alessandria’da doğan Umberto Eco, 1954''te 22 yaşındayken, Torino Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. Tezinin konusu erken filozof ve dinî düşünür Aquinolu Aziz Tommaso''ydu. Eco henüz 39 yaşındayken İtalya’nın kuzeyindeki Bologna Üniversitesi’nde göstergebilim profesörlüğü unvanını aldı.1970’lerden itibaren, genel okuyucular bir tarafta ve akademik uzmanlar diğer tarafta olmak üzere değişik kitleler için yazdı.Kaleme aldığı romanlara, denemelere, eleştirilere, tarih ve sanat kitaplarına rağmen hâlâ Umberto Eco’yu sevmeyen varsa bile, kanaatimce onun zekâsına saygı duymak zorundadırlar. Çünkü bunu fazlasıyla hak ediyor. En azından, ‘Yengeç Adımlarıyla’ kitabını okuduktan sonra, siz de aynı kanıya varacaksınız. 2000-2005 yılları arasında yayınlanan yazılarından yaptığı bir seçkiden oluşuyor ‘Yengeç Adımlarıyla’. Eco, Berlin Duvarı’nın yıkıldığı ve 90’lara kadar yaşayan umacı “soğuk savaş”ın sona ermesiyle yaşanan/yaşanacak ‘yeni savaşlar’a dikkat çekiyor önce. Irak’ın işgali, 11 Eylül, Afganistan’ı bunun en bilinen örneği olarak gösteriyor. Sonra ülkemizde de “naklen” yayınlanan ilk Körfez Savaşı sırasında ve sonrasında medyanın tavrını, rolünü, ele geçirdiği gücünü irdeliyor. Dönemin “ağır iletişim” unsuru televizyonun yerini internet ve devamına bırakmasıyla “hafif iletişim”in tanımını yapıp onun niteliklerini izah ediyor. Yeniden hortlayan “Haçlı” zihniyetinin ve Hıristiyan köktendinciliğini, Çin’in gelişmesiyle yavaş yavaş gün yüzüne çıkan “Sarı Tehlike” korkusunu ve popüler kültür, sanat edebiyat gibi birçok meseleyi ele alıyor kitabında. Tarihin ilerleyişinin sorgulanması gerektiğini işaret ediyor aslında. Zira her şeyin tersine döndüğünü, artık gerileyerek ilerlendiğine dikkat çekiyor. Eco, öngörüleriyle kesinlikle huzursuz ediyor ama aynı zamanda algılarımızı açıyor.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963