scorecardresearch.com Yazar Olabilir miyim? - (Yaratıcı Yazarlık Dersleri) ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yazar Olabilir miyim? - (Yaratıcı Yazarlık Dersleri)

Yazar Olabilir miyim? - (Yaratıcı Yazarlık Dersleri)

Yazar : Semih Gümüş

Sayfa Sayısı : 183

Yayınevi : NOTOS YAYINEVİ

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yazanlar ve okuyanlar için vazgeçilmez bir kılavuz kitap.

Doğru bir okuma biçimi edinmiş, dolayısıyla okuduklarının anlamlarını kendi başına sökebilen ve kendi yazdıklarını bütün yazınsal öğeleri soyutlayarak çözümleyebilen, eleştirebilen yazar adayı, aynı zamanda okumayla yoğun ve sürekli bir ilişki içinde yaşamayı başarabilirse, yazmayı da er geç başarır.

- Semih Gümüş-

Yazar Olabilir miyim? ister edebiyatın çetin yollarına gidin, ister ıssız bir adaya, yanınızda bulunması gereken bir kılavuz kitap.

-Yaratıcı Yazının Yolları, Yordamları

-Nasıl Yazmalıyım?

-Gerçek, Düş, Kurmaca

-Yazınsal Metin ve Hikâyesi

-Yazınsal Kişileri Yaratma Biçimi

-Metin Nasıl Başlar, Nasıl Biter?

-Bir Anlatım Sorunu: Birinci Kişi Anlatımı

-Yoğunluğun Sırrı

-Olay Örgüsü ve Düğümleri Bağlamak

-Mekân ve Nesneler

-Bir Anlatı Olarak Kısa Öykü

-Yalınlığın Zorluğu ve Olanakları

-Yalınlıktan Karmaşıklığa Geçiş

-Romancının Deneyimi

-İnsanın Yazıdaki Yeri

-Nasıl Yayımlayabilirim?Zamanın birinde şair olmak isteyen birisi, bir üstada gider ve şair olmak için ne yapması gerektiğini sorar. Üstadın cevabı açıktır; git, bin şiir kitabı oku, öyle gel. Hevesli şairlik adayı, bin kitabı okuyup, üstadın yanına tekrar gider ve kitapları okuduğunu söyler. Büyük üstad, yeni görev verir, şimdi onları unut öyle gel… Son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan “yaratıcı yazarlık” atölyelerinde uygulanan belki de uygulanması gereken veya tüm bunların haricinde, belki durumu özetleyecek en iyi örnek budur kanaatindeyim. Kimileri, yazarlığın okulu mu olur diye katı bir muhalefet sergilerken ben iyi tarafından bakanlardanım. En azından bu kurslara katılıp, yazar olamasa bile yazar olmak gayreti içinde iyi birer okur olabilen insanlar var. Dahası, yazdıklarının niteliğini görüp, yazar olamayacağını anlayanlar da vardır muhakkak. Fazla iyimser olduğumun farkındayım(!) Edebiyatımıza yeni isimler, yeni yazar adayları kazandıran veya önümüzdeki yıllarda kazandıracak omasını umut ettiğimiz yazarlık atölyelerini düzenleyen önemli isimlerden birisi de Semih Gümüş. Eleştirmen, editör, yazar kimliğiyle işin mutfağında yer alan Semih Gümüş, ‘Yazar Olabilir miyim? Yaratıcı Yazarlık Dersleri’ isilmi kitabıyla, yazar olmak isteyenlere yol rehberi sunuyor. Kitabın girişini bile okumak kimi adaylar için yeterli olacaktır. Hattâ Semih Gümüş yaratıcı yazarlık okulu uygulamasına mesafeli isimlerin sorularını bile yanıtlıyor sözkonusu giriş bölümünde. Daha sonra dil, anlatım, konu, türler vs.’yi izah ediyor. Hakiki bir öğretmen gibi. Uzun lafın kısası öyle kolay yazar olunmayacağını söylüyor açıkça. Sadece karanlık ve bol kavisli yolu bir nebze olsun aydınlatabileceğini söylüyor. Ama endişelenmek yok, reçetemiz kolay; bolca okuyup daha bol yazmak, sonra daha fazla okuyup yeni ve daha iyi şeyler yazmak, gerisi yeteneğinize kalmış. Neticede hiçbirisi ihmale gelmez!

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963