scorecardresearch.com Yalınayak Yaşamak - (Bir Plaj Güzellemesi) ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yalınayak Yaşamak - (Bir Plaj Güzellemesi)

Yalınayak Yaşamak - (Bir Plaj Güzellemesi)

Yazar : Alan Pauls

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : CAN YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Son dönem Arjantin edebiyatının en çarpıcı isimlerinden Alan Pauls, kendine has şiirsel üslubuyla kaleme aldığı ve yaşanmışlıklarla dolu eski fotoğraf albümlerine has bir zarafetle okuyucuya sunduğu Yalınayak Yaşamak’ın aynı zamanda da başkahramanı. Ama başrolde, her birimiz için ayrı bir hikâyesi ve anlamı olan plajlar var...
Hem çocuk hem de yetişkin gözüyle yazılmış bu eğlenceli, farklı kitabı, ister kumda, ister suyun içinde, ister bir otel odasında ya da herhangi “bir plaj pozisyonu”nda keyifle okuyacaksınız.Ülkü Tamer’in ölümsüz dizelerinden; “Yazın bittiği her yerde söylenir,” bu sıralar ne kadar çok kulaklarınızda çınlıyor değil mi? Hattâ iliklerinizde hissediyorsunuz eminim. Sosyal medyadan paylaşılan “çıplak ayak” kareleri fena halde seyreldi. Sıcak havanın verdiği rehavet de mesailer yüzünden unutuldu bile. Neyse ki Alan Pauls imdadımıza yetişiyor -tabi buna dayanabilirseniz. Arjantinli yazar Pauls, ‘Yalınayak Yaşamak’ kitabında dört başı mamur bir plaj güzellemesi sunuyor bizlere. Gerçi plaj için, hele bu mevsimde, ne söylesek güzelleme gibi gelir ama o kadar kolay değil işte. Pauls, kendi kişisel ansiklopedisindeki plaj tanımını, tecrübelerini aktardığı kadar bizi plajın yarattığı çağrışımlar galaksisinde bir geziye çıkarıyor. Latin Amerika’nın sıcak sahillerini, 60’ların sepya görüntüsü üzerinde yazlık açıkhava sinemalarını, başta Marcel Proust ve ölümsüz eseri olmak üzere diğer edebiyatçıları bir araya getiriyor kitabında. Bir taraftan da tüm dünya ölçeğinde bir plaj tarihi yazıyor aslında… En güzel taraflarından biri; yazın kurulan açıkhava sinemalarının geniş yer bulduğu kitapta dönem filmleri de birbiri ardına karşımıza çıkıyor. Meraklılarının özel bir arşiv yapabileceği kadar geniş bir listeden söz ediyorum. Anlatımı ise, (hiç abartmadan) içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir deniz ferahlığında. Yaz mevsiminin bitmesine üzülmemenizi sağlayacak bir kitap.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963