scorecardresearch.com Yahya Kemal'in İstanbul'u ve Devamı ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yahya Kemal'in İstanbul'u ve Devamı

Yahya Kemal'in İstanbul'u ve Devamı

Yazar : Sadettin Ökten

Sayfa Sayısı : 253

Yayınevi : ÖTÜKEN YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap Yahya Kemal Bey''in on dört şiiri üzerine kurulu bir deneme niteliğindedir. İsminin de ima ettiği gibi Yahya Kemal''in şahid olup yaş adığı İstanbul ve onun vefatından sonra bu güne kadar yazarının bizzat şahit olup yaşadığı İstanbul''u bazı hassasiyetleri dikkate alarak konu edinmiştir.

Yahya Kemal Bey''in yaşadığı İstanbul kendisinin kitaba alınan on dört şiirinde şairin kendi tavrı, uslûbu ve tarzı ile sunulmuştur. Kitabın ismindeki "devamı" sözcüğü ise yazarının yaşadığı İstanbul''u algılaması ve bu algının kendisinde uyandırdığı duygu ve düşünceleri yansıtır.Bugün Paris’in bir dönemini okumak istediğimizde nasıl Baudelaire’e müracaat etmek zorundaysak, aynı şey İstanbul konusunda Yahya Kemal Beyatlı için geçerlidir. Birçok düzyazısında ve meşhur derslerinde İstanbul için en özgün ve yeni açılımlar getiren fikirleri dile getirmiştir. Aynı şekilde şiirlerinde de fetihten ihtişam dönemine, işgalden cumhuriyetin ilk yıllarına uzanan bir yelpazede şehri sosyal ve kültürel yönüyle de sorgulamış ve anlatmıştır. Saadettin Ökten, Yahya Kemal’in 14 İstanbul şiirini yeniden okuyarak hem şiirlerini ve Yahya Kemal’in İstanbulu’nu hem de üstadın ölümünden bugüne gelişen, değişen, belki de bambaşka olan İstanbul’u ele alıyor. Görünenler ise ortada, ne o dillere destan siluet, ne bir tepeden baktığımızda görülecek büyüleyici manzara, ne de İstanbul’a bakabilecek bir tepe kaldı İstanbul’da. Haliyle Yahya Kemal’in anlattığı İstanbul’un devamı biraz karamsar bir manzara sunuyor onu seyretmeye çalışanlara… Sadettin Ökten sadece şikayet etmiyor ama, İstanbul üzerine, İstanbul’un simgesi olduğu yaşayış üzerine de düşünüyor ve Yahya Kemal’in şiirlerine mensur zeyiller ilave ediyor aslında. Artık fethi gören Üsküdar’dan baktığımızda neredeyse tanınmaz hale gelmiş bir İstanbul görsek de onu yeniden okumak gerek… Farklı bir Yahya Kemal ve İstanbul kitabı.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Aşk Acilari '

  Yazar : Patrick Avrane

  Tür : Deneme - İnceleme


  Aşk Acilari - Patrick Avrane Sayısız nedenle yaşanabilir aşk acısı, ama çıkagelişi temyizi olmayan bir ceza gibidir....
  Devamı...
 • 'Dünden Bugüne ve Yarına 1'

  Yazar : Mustafa Necati Sepetçioğlu

  Tür : Deneme - İnceleme


  Dünden Bugüne ve Yarına 1 - Mustafa Necati Sepetçioğlu Yazarın roman ve hikayelerinde de karşımıza çıkan insan tiplerinden...
  Devamı...
 • 'Dünden Bugüne ve Yarına 2'

  Yazar : Mustafa Necati Sepetçioğlu

  Tür : Deneme - İnceleme


  Dünden Bugüne ve Yarına 2 - Mustafa Necati Sepetçioğlu Yazarın roman ve hikayelerinde de karşımıza çıkan insan tiplerinden...
  Devamı...
 • 'Yeni Medyaya Eleştirel Yaklaşımlar'

  Yazar : Kolektif

  Tür : Deneme - İnceleme


  Yeni Medyaya Eleştirel Yaklaşımlar - BASIN BÜLTENİ Yeni Medyaya Eleştirel Yaklaşımlar isimli bu kitapta, asıl...
  Devamı...
 • 'Kübist Ressamlar'

  Yazar : Guillaume Apollinaire

  Tür : Deneme - İnceleme


  Kübizm konusundaki ilk metinlerden biri. 1913 yılında yayımlandı. XX.yüzyıl şiirinin ve Fransızcanın ünlü şairi Guillaume Apollinaire Kübist Ressamlar kitabıyla haklı olarak ayrı bir ün kazandı.
  Devamı...
 • 'Nietzsche ve Babaannem'

  Yazar : Mustafa Ulusoy

  Tür : Deneme - İnceleme


  Nietzsche ve Babaannem - Mustafa Ulusoy Nietzsche felsefeciydi. Babaannemse sıradan biriydi. Nietzsche, üniversitede...
  Devamı...
 • 'Romanın Şimdiki Zamanı'

  Yazar : Semih Gümüş

  Tür : Deneme - İnceleme


  Semih Gümüş’ün yazıları, romanın kimi kaygıların aksine nasıl bir yükseliş evresinde olduğunu gösteriyor.
  Devamı...
 • 'Roman Analizi'

  Yazar : Jeremy Hawthorn

  Tür : Deneme - İnceleme


  Roman Analizi - Jeremy Hawthorn Roman hayali karakter ve durumları betimler. Bir roman gerçek yaşamdaki mekânlardan,...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963