scorecardresearch.com Uykudan Önce Bir Tane ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Uykudan Önce Bir Tane

Uykudan Önce Bir Tane

Yazar : Nesrin Yanık

Sayfa Sayısı : 168

Yayınevi : MAVİ AĞAÇ YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


BİR KİTAP KOVALADIM...
İnternet sitelerini gezerken onun yazılarına rastladım bir gün. İkinci gün yine aynı siteye baktım, yeni bir yazı...
Üç, dört, beş...
Yazarların da "yazarı" oluyormuş.
Her gün yazarımı arayıp buluyordum ve okuyordum.
Kimi zaman onun yazılarını çalmayı düşündüm. Şeytan diyordu ki al, olduğu gibi Hürriyet''deki köşene koy. Ama bana "hırsız" demelerinden korktum.
Bir gün tanıştık.
Tavırları, ses tonu, kimliği, kişiliği de yazıları gibiydi; özenli, mert, kişilikli, sevecen, barışçı ve duygulu. Ona "Bu yazıları ne yapacaksın?" diye sordum, yanıt veremedi, yere baktı, canı sıkıldı, belli ki üzüldü.
Sonunda şöyle dedi: "Benim yazılarım bir çok yazan insanınki gibi uçup gidecek. Bir kitapta toplamayı düşündüm ama, hem imkanlarım sınırlı, hem kim alır benim kitabımı..."
Bu sefer ben yere baktım. Bu memlekette kitap yazmak ve o kitabın satıldığını görmek için "yazar"dan ziyade birşey olmak gerektiğini biliyordum, bunun tanığıydım aslında. Kimi zaman oturup dertleşirken yazılarını bir kitapta toplaması gerektiğini söylüyordum.
Yanaşmıyordu. Ömrümde ilk kez bir kitabı adeta kovalıyordum.
Kitap kaçıyordu.
"Kitap satmayabilir, ama yazılar birarada dursun ve kaybolmasın" diyordum. Benim gibi başka dostları da ısrar ediyorlardı, ona küçük beyaz camda rastlayıp okuyanlar da...
Sonunda...
İşte bu elinizde tuttuğunuz kitap yapıldı.
Nesrin Yanık''ın bu ilk kitabı. Çünkü arkasından başkalarının geleceğinden ve bir gün onu bir büyük kitabevinin girişindeki masada oturmuş kitaplarını imzalarken göreceğimden eminim.
İnsanlar kuyrukta olacaklar. Kuyruğun en arkasında de ben.
BEKİR COŞKUN

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963