scorecardresearch.com Tuvalet Dili ve Edebiyatı - (Boktan Muhabbetler) ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tuvalet Dili ve Edebiyatı - (Boktan Muhabbetler)

Tuvalet Dili ve Edebiyatı - (Boktan Muhabbetler)

Yazar : Clou Zett

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : DESTEK YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Araştırmacı Yazar Clou Zett Türkiyeye geldi araştırdı ve tuvalet kültürümüz üzerine muhteşem bir kitap yazdı…
Şöyle diyor Zett “Uzun yıllar Türkiyede yaşadım ve genel özel her türlü tuvalete girip çıktım. Türkiyedeki tuvaletlerin temizlik sicili pek parlak olmamasına karşın Türklerin tuvaleti ve temizliği bütün dünyaya öğrettikleri noktasında kesin ve şaşırtıcı bir yargıları var. Biz şu millete öğrettik bu millete kurs verdik diye övünmelerine karşın bir türlü kendilerinin öğrenememeleri manidardır.”
Clou Zett bu çalışmasında Türkiyede yazılı olmayan genel tuvalet kurallarından tuvalet mimarisine tuvalet kültüründen tuvalet dili ve edebiyatına taharet musluğundan tuvalet terliklerine tuvaleti fayansla kaplamanın nedenlerinden tuvalet kağıdının icadına pek geniş bir alanda kısa paslaşmalar yapıyor.
En eğlencelisi ise tuvalet yazıları derlemesi. Bir kez daha anlaşılıyor ki Türkler sürekli yazmış ve yaratmışlardır. Bir tuvalet yazısı şöyle başlıyor İlk kez yazıyorum çok heyecanlıyım… Bir yazarın bildik heyecanıdır bu. Okulun kızlar tuvaletinde ise daha absürt bir yazı Buraya çorap çekicem bahanesiyle gelen kız donunu düzeltiyorsun itiraf et Bu yazılardan bazıları siyasi tercihleri de az çok ele verir cinsten. “Tosun” karakteri üzerinden hem de
Bunu yazan Tosun okuyana koysun
Tosun
Bunu yazan molla Tosun götü kolla
Molla
Tosunların hesabı sorulacak
Dev Tos
Molla da devrimci Tosun da aynı tuvalete yapıyor mecburen. Yani burası aynı zamanda siyasi kültürlerin karşılaşma alanı Clou Zettin bu çalışması hayatımızın çok önemli bir kısmını kapsayan tuvalet zamanını müthiş eğlenceli bir hale getirecek.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963