scorecardresearch.com Stüdyo Kayıtları ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Stüdyo Kayıtları

Stüdyo Kayıtları

Yazar : Murathan Mungan

Sayfa Sayısı : 288

Yayınevi : METİS YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Diğer deneme kitaplarına göre biraz daha farklı bir içeriğe sahip olan, daha kişisel bir ton taşıyan Stüdyo Kayıtları, Mungan’ın yazarlık dünyası hakkında masanın arka tarafından söz alan; yazdığı şiir, öykü, oyunlara ilişkin kimi ipuçları taşıyan, bazen aydınlatıcı göndermelerde bulunup bazen açıklama yerine geçebilecek notlar düşen irili ufaklı yazılardan oluşuyor. Yazarın atölyesini ve mutfağını göz önüne seren kitap, Mungan''ın yazı yazarkenki hassasiyetleri, ölçüleri, merakları, inatları, takıntıları konusunda da fikir verici.Şiir, öykü, roman, tiyatro, deneme türlerinde pek çok kitaba imza atan üretken yazarlar arasında gelir Murathan Mungan. Kimi kitapları ise ayrıca değerlendirilmesi gereken “proje”lerdir. Onlarda ya yarım kalmış bir metni bulursunuz, ya bir şiirinin ilk günlerini, ya günlük notlarını ya da ucu açık bir tarihte yayımlanacak kitabının işaretlerini görürsünüz. Bu kez durum farklı. Stüdyo Kayıtları’nda Mungan yazdığı şiir, öykü ve oyunlara dair kimi zaman açık, kimi zaman oyunlu göndermelerde bulunarak kendi “yazarlık serüvenine” notlar düşüyor. Öyle yüksekten buyurmuyor kitabında, kimileri gibi anlaşılmayan bir yazar olarak kendimi eleştirip, izah ediyorum havalarına girmiyor. Örneğin, bir öyküsüne temel olan kavramın onda ilk iz bıraktığı günleri veya bir şiirini nelerin yazdırdığını anlatıyor. Her ne kadar kitaplarının arka planını anlatıyor desek de, isteyen okur diğer kitaplarından soyut düşünerek de okuyabilir Stüdyo Kayıtları’nı. Çünkü kimi yazıda bir anı, kiminde yazmak ve yazın hakkında fikirlerini, kiminde bir kitabını yazmaya başladığında yaşadıklarını, hissettiklerini okuyorsunuz.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Dostluk ve Yaşlılık'

  Yazar : Cicero

  Tür : Deneme - İnceleme


  Dostluk ve Yaşlılık - Cicero Marcus Tullius Cicero (M.Ö. 106 – M.Ö. 43), Romalı devlet adamı, bilgin, hatip ve...
  Devamı...
 • 'Modern Türk Şiirinde Bellek Arayışı'

  Yazar : Selçuk Küpçük

  Tür : Deneme - İnceleme


  Modern Türk Şiirinde Bellek Arayışı - Selçuk Küpçük Modern Türk Şiirinde Bellek Arayışı, Türkiye’nin geçirdiği...
  Devamı...
 • 'Kitab-ı Mente'

  Yazar : Kaan Çaydamlı, Mete Avunduk

  Tür : Deneme - İnceleme


  Kitab-ı Mente - Kaan Çaydamlı, Mete Avunduk Kaybedenler Kulübü''nden İnsanlık Tarihine Dev Hizmet! Kaybedenler...
  Devamı...
 • 'Silahtar'ın Bahçeleri'

  Yazar : Zabel Yesayan

  Tür : Deneme - İnceleme


  Silahtar''ın Bahçeleri - Zabel Yesayan Zabel Yesayan Silahtarın Bahçeleri’ni yazarken yalnızca kendi yaşamının ilk...
  Devamı...
 • 'Çile (Avangard Bir Romanın Taslağı)'

  Yazar : Walter Mosley

  Tür : Deneme - İnceleme


  Çile (Avangard Bir Romanın Taslağı) - Atila Ataman Woolf’un Orlando’su tek bir şiir kitabı üzerinde birkaç yüzyıl...
  Devamı...
 • 'Toplu Makaleler 3 - Kitabiyat Yazıları'

  Yazar : Rıfat N. Bali

  Tür : Deneme - İnceleme


  Toplu Makaleler 3 - Kitabiyat Yazıları - Rıfat N. Bali Dijital çağın en çok etkilediği alanlardan biri de kültür...
  Devamı...
 • 'Padalya'

  Yazar : Mecit Ünal

  Tür : Deneme - İnceleme


  Padalya - Mecit Ünal “KÖPEK, DİLİYLE İÇER SUYU KURT SOLUĞUYLA...” BÖYLE BAŞLAR CEMAL SÜREYA’NIN O OLAĞANÜSTÜ...
  Devamı...
 • 'Vîs ile Râmîn'

  Yazar : Fahreddin Es’ad-i Gorgânî

  Tür : Deneme - İnceleme


  Neredeyse bin yıllık bir Doğu klasiği. Dokuz bin beyitlik Vîs u Râmîn mesnevisi on birinci yüzyılda yaşayan Fahreddin Es’ad-i Gorgânî tarafından Pehlevice’den Farsça’ya çevrilmiş manzum bir aşk hikâyesidir.
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963