scorecardresearch.com Sonra Edebiyat 2 ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sonra Edebiyat 2

Sonra Edebiyat 2

Sayfa Sayısı : 176

Yayınevi : ARTSHOP YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“ ŞİİR, ZAMANA ve ÖLÜME KARŞI VERİLMİŞ BİR MUHTIRADIR
Sanki bunca sanat disiplini, bunca değişim değeri olmayan edebi, entelektüel girişim ölümle aramıza mesafe koymak için. Ölümün kendisini değil de "ölüm düşüncesi"ni yaşamak, insanı zamanın karşısında saklanmaya, sarhoş olmaya itiyor. Zaman üzerine düşünmek, sonuçta zamanlı varlıkların işi. Böyle olduğu için zaman ile ölüm ortak bir şebekenin unsurları gibi birbirlerinin çarkını çevirip durur... Üst üste yığılmış ân''lar, zamanı diri tutar ve bizi, aramızdan ayrılanlar kadar, ayrılanlarda biriken anılar kanatır. Biz, sözden, bakıştan, jestlerden ayrılacağımızı düşündüğümüz için mi ölümün gözlerine bakmaya korkarız? Öyle sanıyorum ki, müzik, resim, şiir, dans, mimari... Ölüm kavramına karşı insanoğlunun geliştirdiği entelektüel reflekslerdir. Bu daire içinde düşünen, azımsanmayacak derecede insan vardır. Çünkü: "Dünyaya gelmek, ölüme başlamaktır."” diye başlayan önsözüyle zengin bir içerik sunuyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963