scorecardresearch.com Şiir İkizini Arar ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şiir İkizini Arar

Şiir İkizini Arar

Yazar : Atilla Birkiye

Sayfa Sayısı : 176

Yayınevi : ÖZGÜR YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk şiirinin bu gün aramızda bulunmayan büyük ustalarına bir saygı duruşu: Şiir İkizini Arar.
Atilla Birkiye’nin kendi deyimiyle hiç vazgeçemediği deneme’yi şiirle taçlandıran ve edebiyatın bu iki türünü ustalıkla buluşturan bir kitap, elinizdeki.
Büyük ustaların, çoğunu ezbere bildiğimiz şiirleri Birkiye’nin bize tuttuğu fenerle aydınlanan yolda ilerledikçe, hiç bilmediğimiz ya da okurken farkına varmadığımız anlamlarıyla bize yeni yollar, hatta ufuklar açıyor.
Birkiye denemeleriyle, şiire ve şairlere bir yazar selamı gönderirken, bize de kıymetli bir sır veriyor: “Şiir nedir ki, her okuduğumda şairi görürüm.”“Şiirsiz bir dünyayı düşünemiyorum, istemiyorum zaten; şiir imgelemimi zenginleştiriyor, beni eğitiyor, bana öğretiyor: bir yazın sevinci, özcesi. Belki bu yüzden ‘haddimi’ aşıp da -her ne kadar ‘son’ verdimse de- bunca şiiri yazışım! Böylesine güçlü bir şiirimiz varken insan nasıl özenmez, nasıl her türlü eleştiriyi göze alarak kalemini oynatmaz.” Diye açık sözlülükle bildiriyor Atilla Birkiye, hem neden şiir yazdığını, hem de neden bıraktığını. Oysa konumuz onun şiiri değil şu an. Onun şairleri. Daha doğrusu onun şairler/i üzerine yazdıkları. Atilla Birkiye, yirmi yıllık bir zamana yayılmış şiir ve şair yazılarını ‘Şiir İkizini Arar’ isimli kitabında bir araya getiriyor. Türk şairleri resmi geçidi adeta. Melih Cevdet Anday, Can Yücel, Orhan Veli, İlhan Berk, Attila İlhan, Nâzım Hikmet, Edib Cansever, Cahit Sıtkı, Hâşim ve tabi adına binlerce şiir yazılmış İstanbul var bu kitapta. Hepsi şiirle kol kola, iç içe geçmiş yazılar. Şairden, şiirinden bahsederken birden bir başka şiir bile okuyabiliyorsunuz. Atilla Birkiye’nin kılavuzluğunda Türk şiirinin önemli köşe taşlarına uğrayarak, kişisel bir şiir yolculuğuna çıkıyorsunuz. Şiire ikiz eleştirel denemelerde… Bu arada Birkiye’nin bu kitapta yazmadığı/yazamadığı şairler için de yazacağını şimdiden söylemek gerek.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963