scorecardresearch.com Seni Anlatmak ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Seni Anlatmak

Seni Anlatmak

Yazar : Mercan Civan

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : GÖL KİTAP

Tür : Deneme - İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Soydaşlarının Sorunlarıyla Yaşayan Bir Gönül

Mercan Civan, genç yaşta edebiyata gönlünü kaptıran bir yazarımız. Türkçe öğretiminin Bulgar okullarında yasaklanmasından sonra yetiştiği için önce Bulgarcayı öğrenmek zorunda kaldı. İlk yazın denemelerini Bulgar dilinde yapmıştı. Lâkin ana dili Türkçe''yi öğrenme merakı gönlünü çoktan sarmıştı. İlgi duyduğu konuları ana diliyle anlatma hevesi gün günden artmış ve onu iyi derecede öğrenmeyi kendine hedef olarak belirlemişti. Bu önemli hedefine ulaşabilmek için gecelerini gündüzlerine katarak, bol bol Türkçe kitaplar okuyarak, ağır fakat emin adımlarla ilerledi ve kitap yazabilecek duruma geldi.

1989 yılının zorunlu göçüyle Türkiye''ye gelememiş olmasına rağmen, daha sonraki yıllarda eşi ve biricik çocuğu ile Anavatan''a göçmeyi başardı. Akrabalarının çoğunluğunun Lüleburgaz kasabasına yerleşmiş olmaları nedeniyle o da ailesiyle birlikte Lüleburgaz sakini oluvermişti. Artık beynini Türkçe kitaplar, dergiler ve gazeteler okuyarak beslemesi için bütün engeller ortadan kalkmıştı. Okumasına okuyordu da geçim dertleri de huzurlu bir yaşantı sürdürmesini engelliyordu. Kendi milletinin ülkesinde de olsa göçmenlik kolay iş değildi. Aşla, işle, geçimle ilgili dertler kadınları daha çok hırpalıyordu.
Mercan Civan bu mücadeleyi emsallerine örnek teşkil edecek nitelikteki sürdürme kararlılığı içerisinde başardığı güzel işlere bir de mutlaka okunması gereken bu kitabı ekledi...
İsa Cebeci

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963