scorecardresearch.com Öyle Kargaşada Böyle Karşılaşmalar (Ciltli) ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Öyle Kargaşada Böyle Karşılaşmalar (Ciltli)

Öyle Kargaşada Böyle Karşılaşmalar (Ciltli)

Yazar : Adalet Ağaoğlu

Sayfa Sayısı : 213

Yayınevi : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz."Bu kitaba" diyor Adalet Ağaoğlu, elinizde tuttuğunuz kitabı kastederek, "yedekteki ikinci hayatımın içine karışmış söyleşileri koymadım. Bunu, kendi cenazesine katılma şansına ermiş birinin duyduğu derin mahcubiyete bağlayabilirim."

Aslında sadece bu kadarı bile, yazarımızın niteliği ve içindeki uçurumlar hakkında bir fikir verebilecek bir derinliğe sahip zaten. Her ne kadar işin aslı "edep"le ilgili olsa bile, "cdcb"in ayrılmaz parçası olan "mahcubiyetle ünsiyet kuran pek fazla edebiyatçı yok ne yazık artık dünyamızda. Hatta nasıl demeli, mahcup bir yüz ifadesiyle mahcubiyetle ünsiycî kurmaya teşebbüs edenler, hoşgörünün egemen olduğu bir kuşatmayla karşılaşıyorlar hemen. Edebiyatın, gururunun kerameti kendinden menkul mağrurları, nicedir mahcubiyetten hoşlanmıyorlar çünkü. Bilinmez hangi mağduriyetin "eser"i olan mağduriyet haritalarının, mahcubiyetin kıyısına yanaşınca kenarlarından tutuşacağından korkuyor olsalar gerek. Öyle bir mesafe var işte mahcubiyetle aralarında. Belki de asıl kargaşa budur da farkında değilizdir biz...

Mahcubiyetin hiç de yabana atılamayacak bir başkaldırı tarzı olduğunu ne çok bilmezden geliyorsunuz. Oysa sadece bunda bile, algıyla olguyu karıştırmayan sezgi sahipleri için derin hikmetler vardır. Siz orada, kendi cenazesine katılma şansına erdiği için derin bir mahcubiyet duyan kaç kişi tanıyorsunuz ki?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Osmanlı Modernleşmesi Gazeticilik ve Edebiyat'

  Yazar : Ali Budak

  Tür : Deneme - İnceleme


  Osmanlı Modernleşmesi Gazeticilik ve Edebiyat - Ali Budak Ali Budak, Osmanlı Modernleşmesi, Gazetecilik ve Edebiyat...
  Devamı...
 • 'Okuma Günleri'

  Yazar : Marcel Proust

  Tür : Deneme - İnceleme


  Proust’a göre büyük yazarların okunması, tek başına onların derin düşüncelerinin kavranmasına yol açmaz. Aynı zamanda okurun, bu ilham kaynağı zekâlarla kendi dünya görüşünü zenginleştirmesine de hizmet eder.
  Devamı...
 • 'Hikâye Anlatan Adam - Ahmet Mithat'

  Yazar : NÜKET ESEN

  Tür : Deneme - İnceleme


  Hikâye Anlatan Adam - Ahmet Mithat - Nüket Esen Ahmet Mithat Efendi, yazdıklarının niteliği ve niceliğiyle 19. yüzyıl sonu...
  Devamı...
 • 'Bir Masal İsmet Özel’i'

  Yazar : Selahattin Yusuf

  Tür : Deneme - İnceleme


  Bir Masal İsmet Özel’i - Selahattin Yusuf Türkiye''de az çok okumuş herkesin kafasında bir "İsmet Özel Masalı" var. Bazı...
  Devamı...
 • 'Ümit Adası'

  Yazar : RENETA SİBEL YOLAK

  Tür : Deneme - İnceleme


  Ümit Adası - RENETA SİBEL YOLAK İnsanlar ümitleriyle yaşarlar. Çünkü her yeni günde, doğan güneşte hep ümitlerinin...
  Devamı...
 • 'Kimya Bozumu'

  Yazar : Betül Şekeroğlu

  Tür : Deneme - İnceleme


  Kimya Bozumu - Betül Şekeroğlu "İçimde çetin bir hesaplaşma, bir ucunda zahiri benliğim, boşluğum, hafifliğim;...
  Devamı...
 • 'Denemeyi Deneme'

  Yazar : BEKİR OĞUZBAŞARAN

  Tür : Deneme - İnceleme


  Denemeyi Deneme - Bekir Oğuzbaşaran Hayat, bir bıçak sırtı… Hayat, bir kama yarası… Hayat, zamanı anlamlandırma...
  Devamı...
 • 'Endişe Nehri Geçiyor'

  Yazar : Hans Blumenberg

  Tür : Deneme - İnceleme


  Endişe Nehri Geçiyor - Hans Blumenberg Yirminci yüzyılın ikinci yarısının en önemli Alman filozoflarından biri...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963