scorecardresearch.com Öküz’lemeler ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Öküz’lemeler

Öküz’lemeler

Yazar : Ece Ayhan

Sayfa Sayısı : 40

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : Deneme - İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ece Ayhan’ın şiiri ve şiiriyle içiçe geçmiş hayatı, bu ülkede uygulanabilmesi zor bir kendine haslığın rastlanabilecek en kuvvetli örneklerinden biridir. Belki de İkinci Yeni’nin en öne çıkan ismi ve savunucusu olan Ayhan’ın tüm ‘şeylere’ karşı geliştirdiği ironik bakış, müdanasız tavır ve laf sakınmaz, açıksözlü alaycılığı, "gece yarısı kitapları" serisinden yayımladığımız Öküz’lemeler ile bir kez daha yerini bulmuş oluyor.

Artık tarihe karışmış olan Öküz dergisinin kültür sanat ekibi, yazarı Çanakkale’de ziyaret ettiğinde yıl 1997’ydi. Ayhan’a memleket meseleleri değilse de memleketin iz bırakan insanları ve gündem meseleleri üzerine düşüncelerini sordular. Hem yatak, hem çalışma mekânı olarak kullanılan küçücük bir odada kurabiye ve soğuk kola eşliğinde anlattı Ece Ayhan.

Nazım Hikmet’ten, Nilgün Marmara’dan, Can Yücel’den, Yılmaz Güney’den, futboldan, şairlerden, İstanbul’dan, daha bir çok şeyden sözetti. Öküz’cüler de dergilerinde yazdılar bu Çanakkale ziyaretini. Sonradan bir geceyarısı kitabına dönüşeceğini bilmeden.

Biz Öküz’lemeler’e, bir Öküz yazarı olan şairin dergi için yaptığı özel ‘benzetmeler’i de ekledik. Ortaya, Ece Ayhan’ı ve müthiş algısını bir kez daha, en can alıcı biçimde yansıtan bir kitap çıktı. Öküz’lemeler için söylenebilecek en ‘münasip’ söz ‘yararlı’ bir kitap olduğu.

Ve Ece Ayhan kadar ‘gerçek’.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963