scorecardresearch.com MEKANİK GÖZYAŞLARI ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
MEKANİK GÖZYAŞLARI

MEKANİK GÖZYAŞLARI

Yazar : Ataol Behramoğlu

Sayfa Sayısı : 163

Yayınevi : ADAM YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


''Sanata estetik haz uyandırmanın ötesinde bir düşündürme işlevi, ahlaksal, öğretsel bir işlev yüklediğimizde, bilimin, felsefenin siyasalın da alanına giriyoruz demektir. (..) Sanatın dili, söylemi, oluşturulma yöntemleri, felsefe, bilim ve siyasalınkinden farklıdır. Konuyu sanat - siyasal kapsamında alırsak, sanatsal dil, en yalın ve dolaysız olduğu durumlarda bile, imgeseldir ve sanatsal yaratma süreçlerinde düşlemin önemli bir işlevi vardır. Siyasalın dili ise, açık, yalın, dolaysız olmak zorundadır.
- Ataol Behramoğlu

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'John Cage - Seçme Yazılar'

  Yazar : John Cage

  Tür : Deneme - İnceleme


  John Cage yirminci yüzyılın ortalarından bu yana, başta müzik olmak üzere, modern sanatların izlediği yönlerin belirlenmesinde en etkili kişi oldu. Yüzüncü doğum yılının kutlandığı 2012'de yayımlanan bu kitap, Cage’in seçme on beş yazısını içeriyor.
  Devamı...
 • 'Çapulcu'

  Yazar : Batuhan Dedde

  Tür : Deneme - İnceleme


  Türk edebiyatının "ancak bu kadarı mümkün" sanısının ardına çok rahatça geçebilen, okurla hızlı şekilde "işte ben" bağlantısını kuran metinler...
  Devamı...
 • 'Roman Medyadan Önce Gelir'

  Yazar : Orhan Duru

  Tür : Deneme - İnceleme


  Roman Medyadan Önce Gelir, 1950 Kuşağı’nın öncü yazarlarından Orhan Duru’nun dergi ve gazetelerde...
  Devamı...
 • 'Sanatın Gerçeklikle Estetik İlişkileri'

  Yazar : Nikolay Gavriloviç Çernişevski

  Tür : Deneme - İnceleme


  Çernışevskiy, bilimi devrimci mücadeleden ayırmadı. 1855 yılında hazırladığı bu tez, felsefe ve estetikte materyalizmi, sanatta gerçekçiliği yüreklice savunan bir çalışmaydı.
  Devamı...
 • 'Yalınayak Yaşamak'

  Yazar : Alan Pauls

  Tür : Deneme - İnceleme


  Devamı...
 • 'Bilog Fırlaması'

  Yazar : Murat Denizel

  Tür : Deneme - İnceleme


  Devamı...
 • 'Düzyazdım'

  Yazar : Sina Akyol

  Tür : Deneme - İnceleme


  Yazı ilerlemiyor, öyleyse burada ara vereyim.
  Devamı...
 • 'Aklın mı karıştı?'

  Yazar : Nalan Katı

  Tür : Deneme - İnceleme


  Kalbini kaç parçaya bölebilir sin? Yaralı yerleri ayırdığın zaman, ne kalıyor geriye? Ne kalıyorsa, onu paylaştırmak zorundasın. Paylaştırırken, adaletlide olmak gerek. Herkesi, her şeyi düşüneceksin. Eşit paylaştırmak en kestirmesidir. Lakin iş, adil
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963