scorecardresearch.com Katli Vacip Kitap ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Katli Vacip Kitap

Katli Vacip Kitap

Yazar : Dilyan Yaralar

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : ALTIKIRKBEŞ YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Almanca Humor (mizah) sözcüğü komedi ya da kıvrak zekânın değil, hayatın kusurlarına boyun eğmişliğin bir göstergesi” ise eğer, yazı, hayatın kusurlarını gören/çözen göz için dile getirdikçe sessiz ve incelikli bir başkaldırıya da dönüşür. İnandırıcılığı, kusurları anlatmaya soyunan yazarın kendi kusurlu insan varlığını unutmamasından, “bu resmin bir köşesinde yer almak” istemesinden gelir. Altıkırkbeş kitapları arasından çıkan “Katli Vacip Kitap”, kahkahasını, bu humor potasının içindeki yazarların kahkahasına katmak istiyor. Hazır bir aydınlık sunmak için değil fakat aydınlığı sabırla ve tevazuuyla birlikte kurmak için bir edebiyat çağrısı olan “Katli Vacip Kitap”ın okuruna vaat ettiği, tam da sözcüğün kendisi: vaat. “Solanj için artık dün yoktur, geçmiş içinde barındırdığı tüm ka­dınca yanlışlarıyla birlikte geçmişte kalmıştır. Şimdi bugünü dü­şünmeli ve kendi cinsel hayatını ilgilendiren kararları bizzat ken­disi vermelidir ya da almalıdır. Yıllarca salak sahibi yüzünden or­ganı olmayan kadın imajını benimsemiştir yok yere. Hem iç­gü­dülerinden hem de kadın kimliğinden zorla ve mümkün mer­te­be uzak durmaya çalışmıştır. Çünkü bunu bir erdem san­mıştır. Çün­kü küçükken ona öyle belletilmiştir. Oysa şimdi, asosyal, acin­sel, apolitik ve azavallı bir tavırdır bu. (…) Evet, tam da böyle hissediyor ve düşünüyordur, ‘taviz vermeye bir son!’ diyen bir iç sesle uyanır. O salak sahibinin masalları olma­mış olsaydı eğer ve kendisi de ağzı açık ayran kedisi gibi bu saptı­rı­cı öyküleri gerçek sanmamış olsaydı, geçen bahar arabı­nın kü­çük pembe organını abartmamış, yersiz korkulara, dehşe­tengiz duy­gulara kapılmamış olacak ve şimdi ruhunu bunaltan bu iç he­sap­laşmalara hiç lüzum kalmayacaktı. Ve acı gerçek uzak­ta de­ğil, hâlâ durduğu yerde, bacaklarının arasındadır. Ama artık erkek se­çecek yaşta değildir ne yazık ki, bu lüks yaşantı tarzı onun için bir gençlik anısından farksızdır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963