scorecardresearch.com Karşılaşmalar ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Karşılaşmalar

Karşılaşmalar

Yazar : Semih Kaplanoğlu

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Karşılaşmalar, Semih Kaplanoğlu’nun 1996-2000 yılları arasında Radikal gazetesine yazdığı köşe yazılarından derlenen denemelerden oluşmaktadır. Bir köşe yazısı ve bir denemenin sınırlarını zorlayan, her birinde edebiyatın saklı dünyasına kapılar açan yazılarıyla Kaplanoğlu, yönetmenliğinin yanı sıra Türkçe edebiyattaki yetkinliğini de okurlarıyla paylaşıyor.Semih Kaplanoğlu ismi, geçtiğimiz sene Berlin Film Festivali’nde “Bal” ile Altın Ayı Ödülü’nü kazanması sayesinde daha çok kişi tarafından duyuldu belki. Öyle ki onu ilk defa duyduğunu sananlar aslında yıllarca onun yazıp yönettiği Şehnaz Tango’nun sıkı izleyicileriydiler. Katıldığı festivallerin neredeyse hepsinden ödülle dönen yönetmen Kaplanoğlu, aslında kalemi de son derece kuvvetli bir isim. 1996-2000 yılları arasında Radikal Gazetesi’nde yazdığı yazıları “Karşılaşmalar” adıyla kitaplaştırdı. Kaplanoğlu’nun köşesinin adını taşıyan kitap, o alıştığımız kuru gazete yazılarından değil. Öykü kudretinde, çocuk kırılganlığında, biraz da yıllarca edebiyatımızda tanık olduğumuz “taşra” hüznünde metinler. Kiminde kedisi yaşlandığı için yeni yıla girmek istemeyen bir çocukla tanıştırıyor sizi, kiminde bir yağmur toplayıcısıyla, bazen gözlerinizin dolmasına engel olamıyor, bazen tebessümle bir diğer sayfaya geçiyorsunuz. “Biz dünyaya var olmaya değil, yâr olmaya geldik,” diyen usta yönetmenden yine usta işi yazılar toplaması Karşılaşmalar. Kaplanoğlu’nun sinemada kullandığı dilin, anlatım biçiminin şifrelerini bulacağınız aynı duyarlıkta metinler.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963