scorecardresearch.com İnsanlık Partisi ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
İnsanlık Partisi

İnsanlık Partisi

Yazar : Düzgün Gökhan

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : ELMA YAYINEVİ

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Dünyanın her tarafında, internet aracılığıyla, barbar bir kuşak yetişiyor bize yetişmek üzere.
 • Hayatı cüzdan ve uçkurdan algılayan bu kuşak, tüm tehlikesiyle yakın bir zamanda gezegenimizi istila etmek üzeredir. Özgürlüğü istismar eden yaşlı soytarıların karakterine benzer bir içtenlik içindeler. Sadece rakamsal yaşları genç oluşlarını çağrıştırıyor. Şimdi onları suçlamak yerine, onlar nasıl yetişti sorusunu irdelemek gerekir. Onları kim yetiştirdi? Hangi politik ve aile kültürüyle şekillendiler? Çıkarcılık nasıl geleceğe taşırıldı bu şekilde? Sistem deyip de sorumluluktan kim kaçabilir? Yetersizliğini örtbas etmek için sistemi kimin suçlama hakkı vardır? Onlar için aşk bir tımarhanedir ve burası aklını yitirenlerin tercihi olabilir. Hepsi de meslek robotu olarak yetiştirilmişlerdir, ellerinde hazır diplomalarla aldırşsızca geliyorlar. Onlardaki savaşmama isteği, barışseverlikten olmayıp, keyif çatmak hasretidir.
 • Her şeyi sisteme yüklemek, genelde kişilerin buldukları kendini aklama mekanizmasıdır. Çünkü böylece suçlu, belirsiz, "kim olduğu" bilinmeyen bir konuma itilir; görünmeyen bir sanık halini alır. Yaşlı kuşağa sormak gerek; sistem dediğiniz, hepinizin şu ya da bu şekilde dişlisi olduğunuz bir çarktır. Neden soylu bir sistem kurup da soylu bir kuşağın gelişimini arzulamadınız?
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963