scorecardresearch.com İlginç Olaylar / Sıradışı İnsanlarOrtaçağ’da İki Yahudi Seyyahın ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
İlginç Olaylar / Sıradışı İnsanlarOrtaçağ’da İki Yahudi Seyyahın

İlginç Olaylar / Sıradışı İnsanlarOrtaçağ’da İki Yahudi Seyyahın

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Üç Kıtada; Sosyal, Siyasi, Ekonomik İlişkiler, Azınlıklar, Dini Kurumlar ve Haçlı Seferleri:

Marco Polo’nun Venedik’ten Uzak Doğu’ya yaptığı ünlü yolculuktan tam 100 yıl önce İspanyol bir Musevi hemen hemen aynı rotayı takip etmişti. Tudelalı Benjamin dünyanın o zamanlar bilinen bütün köşelerini kapsayan 13 yıl süren zorlu seyahatinde Marco Polo’dan çok daha fazla yol kat etmiş ve kaleme aldığı gezi notları Ortaçağ’da Musevilerin yaşamına dair bugün elimizde bulunan en iyi kaynak olmuştur. Bir hacı adayı olarak başladığı yolculukta gezdiği yerleri ve tanıştığı insanları anlatmaktan kendini alamayan Benjamin, günümüzün usta muhabirleri gibi sadece olayları kaydetmekle kalmamış bütün bilgilerin kaynağını da göstermiştir.

Seyahatnameler Yahudilerin nüfusu, meslek ve kazanç yolları, mabetleri, eğitim-öğretim kurumları, mezarları, cemaat liderleri gibi Yahudilerin Ortaçağ’da dini, ticari, sosyal ve kültürel hayatının değişik yönleriyle ilgili çok değerli bilgiler sunmaktadır.

Seyahatnameler Bizans, Filistin, Türk ve İslam tarihiyle de ilgili önemli noktalara da dikkat çekmektedir. Abbasi halifesi el Müstencid’in (555/1160) Yahudi dinine vâkıf olduğu ve İbranice’yi okuma-yazma derecesinde iyi bildiği gibi bilgiler, hem İslam, Dinler ve Mezhepler Tarihi hem de Yahudi Tarihi açısından orijinallik ihtiva etmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963