scorecardresearch.com İçimde Bir Göçebe Var ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
İçimde Bir Göçebe Var

İçimde Bir Göçebe Var

Yazar : Ömer Baldık

Sayfa Sayısı : 168

Yayınevi : ZAFER YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“İnsanlar şehri bir medeniyet tasarımından çok, menfaat alanı olarak gördü. Şehir de ihtirasları körükledi. İnsanlar dayanışmayı, emaneti sahibine teslim etmeyi unuttu. Şehir de huzursuzluk ve güvensizlik ortamını büyüttü. İnsanlar sabrı unuttu. Şehir de aceleciliği ilke edindi. İnsanlar şehvetlerinin peşine düştü. Şehir de mahremiyeti yok etti. İnsanlar öfkeyle hareket etmeyi tercih etti. Şehir de şiddeti çoğalttı.
Ve nihayet, insanlar kendisi için başkalarını feda etmeyi tercih etti. Şehir de yüksek duvarları arasında insanları…”
İçimde Bir Göçebe Var, edebî çağrışımları olsa da, esasen bir düşünce kitabı. Duvarları sabit bir ‘ev’de tekrar edilip duran ‘doğru’lara kendini kilitlemeyen bir ‘göçebe’nin peşine düştüğü soruları ve bu sorulara bulduğu kendisine ait cevaplarından oluşuyor.
Temel tezi, elbette, göçebe devirlerine geri dönmek değil… Ama, göçebe ruhunun ve göçebe saflığının, tıpkı olgun bir yetişkinin içinde saf bir çocuk ruhu taşıması gibi, şehrin damarlarında dolaşması gerektiği…
İçimde Bir Göçebe Var, bu saflığıyla, ilk bakışta çağrıştırdığı gibi, kendisini her şeyden soyutlamaya yönelmiyor. Tam aksine, onu merkezî bir paradigma olarak alıp, medyatik dünyada nasıl ayakta kalabileceğimize, Saadet Asrı’nı hangi düzlemde algılamamız gerektiğine, insan ruhunun derinlerinde yaşanan yabancılaşma, akılcılık ve mükemmeliyetçilik gibi hastalıkların çözümüne ve daha pek çok kritik konuya ilişkin çözüm arayışına yöneliyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963