scorecardresearch.com Hepimiz Birilerinin Eski Sevgilisiyiz ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hepimiz Birilerinin Eski Sevgilisiyiz

Hepimiz Birilerinin Eski Sevgilisiyiz

Yazar : Tuna Kiremitçi

Sayfa Sayısı : 148

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


En büyük ortak payda: Hepimiz birilerinin eski sevgilisiyiz.”

“Özlemek: Bir şehrin yerini değiştirmek istemek.”

“Bizi olgunlaştıran acılar biz olgunlaştıktan sonra
unutulsalar keşke.”

“Çok daha basit işler için bile sertifika gerekirken
anne-babalığın hepimize serbest olması ne tuhaf.”

“Aşk romanıdır bütün romanlar.”

“Sevgiliyi beklemek: Kalbin içine akan zaman.”

Tuna Kiremitçi’den aşka ve ilişkilere dair başucu yazıları.Git Kendini Çok Sevdirmeden, Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Yolda üç Kişi gibi daha ismiyle okurların ilgisini çekmeyi başaran kitaplarıyla, Dualar Kalıcıdır ve Selanikta Sonbahar adlı kitaplarında, tarihi kişi ve olayları da romanlarına dahil eden Kiremitçi, fuarda okurlara, aslında çok iyi bildiğimiz ama bilmezden geldiğimiz sırrımızı açıklıyor; Hepimiz birilerinin eski sevgilisiyiz.” Tuna Kiremitçi’nin roman yazarlığı kadar dikkat edilmesi gereken yönü denemeciliğidir. Her cümlesinde ayrı bir keyif, rahatlığının getirdiği ayrı bir lezzet vardır. Kiremitçi, denemelerinde yine birbirinden farklı sorular soruyor ve cevaplarını da veriyor. Örneğin nasıl yazar olduğunu; “Babam kanıma girmese müzisyen olacaktım. Ama onun bavulunda da şiirler, roman taslakları vardı. İnci gibi yazısıyla doldurduğu sayfalar peşimi bırakmadı. Babamdan hanlar-hamamlar değil, okuma sevgisi kaldı. İcabında bir Fuzuli şiiriyle hayata tutunma becerisi kaldı. Yazmayı zamanla kendim keşfettim. İmkânları sınırlı çocuklar için yazmak şahane bir alternatif. Bir kâğıt ve bir kalemle bu kadar çok şey yapılabilmesi süper.”

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963