scorecardresearch.com Hayata Dair / Ciltli ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hayata Dair / Ciltli

Hayata Dair / Ciltli

Yazar : Nevzat Kurtuluş

Sayfa Sayısı : 311

Yayınevi : KİŞİSEL YAYIN

Tür : Deneme - İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tanrı bana, değiştirmeye muktedir olmadığım şeyleri kabul etmek olgunluğunu; değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek cesaretini ve aradaki farkı daima anlayabilmek basiretini versin.

İsteklerim, dualarım ve felsefem hep böyle olmuştur.

Uzun yıllardan beri okuduğum ve topladığım yazıları, oğluma ve gençlere gelecekte ışık tutabilmesi düşüncesi ile kitap yapmaya, daha doğrusu derlemeye karar verdim.

Yaptığım, Michel Eyguem Montaigne''in şu sözleri ile özetlenebilir.

Baylar, benim bütün yaptığım, önceden derlenmiş çiçeklerden bir demet oluşturmaktır. Çiçekleri birbirine tutturarak ipi bağlamaktan başka hiç bir katkım olmamıştır.

Her insan bir yaşam.

Herkesin anlatacak bir hikâyesi ve öğretecek bir şeyleri var.

Bu kitabı hazırlarken, yapmaya çalıştığım bir babadan, bir oğulla, hayat hakkında, çeşitli düşünürlerin, yazarların tecrübelerini ve mümkün olduğunca günümüzde göz önünde bulunan kişilerin de yaşam hakkındaki görüşlerini aktarmaya çalışmak oldu.

İstedim ki, bu kitabı okurken sıkılmasın, bir sıra takip etmesin, çeşitli punto ve karakterlerle renkli olarak basıp göz zevkine hitap etsin, hangi sayfasını okursa düşünsün ve öğrensin.

Montesquieu şöyle diyor. "Sen bunları birkaç saat içinde okuyup bitireceksin. Fakat bunları ben ancak saçlarımı ağartacak kadar bir zaman içinde hazırlayabildim."

Ben böyle demiyorum; ama hayattaki tecrübelerin faturası ağır.

İstedim ki, tecrübeleri, hayat değirmeninin öğüttüğü öğütleri, elde edilen birçok şeyin aslında hiçbir şey etmediğini görüp anlatmak oldu.

Bu görüşlerden yararlanmak onlara ait.

Bu duygu ve düşüncelerle bir şeyler aktarabildiysem ne mutlu...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963