scorecardresearch.com Hapishane Dünyası ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hapishane Dünyası

Hapishane Dünyası

Sayfa Sayısı : 315

Yayınevi : MAHSUS MAHAL

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Elinizdeki kitapta hapishaneler anlatılıyor. Türkiye hapis-hanelerinde uzun yıllar mahpus kalmış ve halen mahpus olanlar bize her tipten hapishaneyi anlatıyorlar. Görmek, duymak istemediğimiz ama günün birinde herkesin yolunun düşebileceği hapishaneleri. Bu kitapta her tipten hapishaneyi okuyabilirsiniz. D, E, F, H, L, M tiplerini. Bu çalışmanın amacı hapishaneler konusunda ahkâm kesmek değil, birebir içinde yaşamış insanların yaşadıklarını ve gözlemlerini aktarmak. Hapishaneleriyle bu kadar sorunlu bir ülkede böylesi bir çalışmanın gerekliliği tartışma götürmez.

Hapishane dünyası, içinde yaşamak istemediğimiz bir dünya. Ama trajik olan şu ki istemediğimiz halde günün birinde tanışabiliyoruz bu dünyayla. İçinden geçenler ta-rafından da bakılmak istenmeyen bir dünya burası. Anım-sanmak istenmediği için çok erken unutulur oraya dair her şey! İnsani bir refleksi belki de geçmişimizdeki “kö-tü”yü pek anmak hatırlamak istemeyiz. Bir yıl önce bu kitabın çalışmasına başlarken dışarı çıkmış mahpuslardan yazı istedim. Bazıları, ''oraya ait hiçbir şeyi hatırlamak, anmak istemiyorum'' dedi. Bu kitabı yazanlar bir anlamıyla da hatırlamak istemediği şeyleri yazdılar. Oysa ''geçmişteki kötü'' olanla yüzleşebilmek çok önemli. Bu kitabı yazanlar bu yüzleşmeyi de yapmış oldular.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963