scorecardresearch.com Görsel Yolculuklar ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Görsel Yolculuklar

Görsel Yolculuklar

Yazar : Ferit Edgü

Sayfa Sayısı : 624

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


30. İstanbul Tüyap Fuarı Onur Yazarı

Rembrant’tan Bacon’a; Goya’dan Picasso’ya; Matisse’den Fikret Muallâ’ya; Osman Hamdi’den; Lifij’den, Bedri Rahmi’ye, Turan Erol’a; Abidin Dino’dan, Avni Arbaş’tan, Yüksel Arslan’a Ergin İnan’a, Fahrelnisa Zeid’e, Aliye Berger’e, Nejad’a uzanan, 50’ye yakın sanatçı üzerine 50’den fazla yazı.

Bir yazarın, görsel sanatlara kırk yıl boyunca kuram ve kuraldışı bakışının toplamı.1950 Kuşağı’nın önde gelen yazarlarından Ferit Edgü, sadece öyküleriyle, anlatılarıyla Türk edebiyatı için değil plastik sanatlar üzerine yazdıklarıyla da sanat tarihimiz açısından önemli bir noktadadır. Toplu öyküler kitabı Leş’le ilgili bir söyleşisinde, kitaplaştırıldığı taktirde oldukça hacimli olacağının müjdesini verdiği sanat yazılarını ‘Görsel Yolculuklar’ adıyla bir araya getirdi. Rembrandt, Picasso, Goya gibi dünya resminin önemli isimlerinden bizzat dost olduğu Abidin Dİno, Yüksel Arslan, Turan Erol, Aliye Berger, Fahrelnisa Zeyd… gibi Türk plastik sanatçılarının büyük isimlerine kadar 50’ye yakın sanatçı üzerine 50’den fazla yazıyı bir araya getiriyor Görsel Yolculuklar. Bilhassa ‘minimal’ öykülerinde plastik sanatlardan edindiği estetiği kusursuz bir şekilde kullanan Edgü, sanat yazılarında da ‘lezzetli edebiyat’tan ödün vermeden, bizi salt kurama boğmadan sanata yönelik kuraldışı bakışını resmediyor yazılarında. Sergilerde veya kataloglarda görüp hayran kaldığımız eserlerin, arkasında yatanları okutuyor bizlere Edgü. Denizin resmedildiği bir tablodaki ‘dalgaların sesini’ duyuruyor bizlere. Öyküyle kol kola giden, anılardan beslenen yazılar… Bu yıl 30’uncusu düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı’nın ‘Onur Yazarı’ Edgü’ye öykülerinden sonra, sanat yazıları aracılığıyla toplu bir bakış Görsel Yolculuklar.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963