scorecardresearch.com Gökyüzü Sineması - (İki Film Birden) ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gökyüzü Sineması - (İki Film Birden)

Gökyüzü Sineması - (İki Film Birden)

Yazar : Onur Caymaz

Sayfa Sayısı : 243

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Çarşıdan geçerken her yerde yalnız olduğunu düşündün. Her yerde. Işıkların gözlerini artık ne kadar ağrıttığını, o kırık gözlüğü yaptırman gerektiğini; dişlerin sapsarı, dişçiye gitmenin şart olduğunu; kendini yenilemeye mecbur olduğunu, tıraş kolonyasına ihtiyaç duyduğunu; nefes alıp verişlerini kontrol etmen, konuşurken boğuluyormuş gibi davranmaman, heyecandan tıkanmaman, soğuk havada ağzından çıkan dumanların arasında kaybolmaman, birine inanman, bir uysallığa sığınman, yanağın okşanışında ellerin kaydığına, dudağın öpüldüğünde daha da güzel olacağına, başkası tarafından okşanmış saçın, aynı bedendeki eller tarafından taranmışı hakir göreceğine… Eşyanın fikrine inanman gerekir. Aşk inanmaktır. Söylemiştim.”
Onur Caymaz, Gökyüzü Sineması’ndaki iki uzun öyküsünde birbirine değen, çarpışan hayatları ve hayattan vazgeçmemek için direnen insanları anlatıyor.
Caymaz’dan tek biletle iki novella...Uzun iki öykü. Belki de kısa iki roman. Batı edebiyatının novella dediklerinden… Kapağında da yazdığı üzere ‘iki film birden.’ Bilhassa Onur Caymaz’ın ilk günden beri takipçileri için, ‘daha önce gördüğümüz’ filmler bunlar. Ama tekrar okumakta hiçbir sakıncası olmayacak, birçoklarının hatıralarında kalan yazlık sinema hüznünde öyküler. Çünkü kahramanları öyle hüzünbaz bakıyor bize. Cebindeki son parayla ya yemek yiyecek ya da sigara alacak olan insanlar bunlar. Yemek yedikten sonra sigarasız kalacağına sigara alıp açlığın çilesini sigarasını art arda yakarak çeken insanlar. Aşkıyla konuşmaya cesaret edemeyen, konuşursa büyünün bozulacağına inanan insanlar geçit resmindeler. Tutup azarlayasınız geliyor, “kendin ettin” diye. Ama siz daha bunu demeden itiraf ediyorlar, “böylesi daha güzel”. Yıllar öncenin metinleri bunlar. Yer yer Caymaz’ın kendini bile görebileceğimiz metinler. Hatta yüksek perdeden seslenerek “öyküdeki Nisan Birol, Caymaz’ın yazar-anlatıcı alter egosu olarak karşımıza çıkıyor” demek bile mümkün. Bugünden bakıldığında öykücü Onur Caymaz’ın henüz sesini bulamadığı, yer yer öykündüğü ustaların kendilerini açıkça gösterdiği öyküler. Ama güzel ve önemliler. Çünkü Caymaz’ın küçük bir retrospektifini sergiliyorlar bize. Başka kitaplarda yayımlanıp bu kitapta bir araya gelmelerine rağmen birbirlerini o kadar güzel tamamlıyorlar ki bitmesin istiyorsunuz bu filmler.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963