scorecardresearch.com Geçerken ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Geçerken

Geçerken

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kuşkusuz zordur deneme. Bilgi, emek, sabır, dahası pirenin sekişine denk bir kalem kıvraklığı ister. Deneyenin bilgeliği ve birikimi belirler, denemenin ufkuna kaç yelkenlinin girip kaç sandalın uzaklaşacağını. “Kör kuyularda merdivensiz” bırakılan okurun görünmez can simitlerine tutunarak ne zaman limana yanaşacağını sezdiren de denemecinin ta kendisidir. Denemeyi önemli kılan ve diğer edebiyat türleri arasında öne çıkartan da bu zorluğu değil midir zaten?
Bir başka açıdan bakıldığında deneme, bütün edebiyat türlerinin de çıkış noktasıdır aslında. Kolay yazılıyor gibi görünse de, derinlemesine bir birikim gerektirdiği için deneyen kadar denenenin de ârif olması elzemdir. Çünkü düşüncenin yedi rengi, denemenin çatısı altında kanat çırpar ve serpilir. Kimi zaman teoriye, kimi zaman da teorinin gerektirdiği bütün alt bilgilere zemin hazırlar.
Romanları, hikâyeleri, oyunları ve günlükleriyle okurunun gönlünde sağlam bir yer edinen Adalet Ağaoğlu’nun aynı zamanda usta bir denemeci olduğunu bilen biliyor zaten. Bu denemeleri, sadece deneme olarak görmek de doğru değil ayrıca. Denemenin can simidi olan “değini” kavramını Türk edebiyatına armağan eden de Ağaoğlu’ndan başkası değildir.
Bunu henüz bilmeyenlerin öğrenmesi için bu kitap iyi bir fırsat...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Romanın Şimdiki Zamanı'

  Yazar : Semih Gümüş

  Tür : Deneme - İnceleme


  Semih Gümüş’ün yazıları, romanın kimi kaygıların aksine nasıl bir yükseliş evresinde olduğunu gösteriyor.
  Devamı...
 • 'Roman Analizi'

  Yazar : Jeremy Hawthorn

  Tür : Deneme - İnceleme


  Roman Analizi - Jeremy Hawthorn Roman hayali karakter ve durumları betimler. Bir roman gerçek yaşamdaki mekânlardan,...
  Devamı...
 • 'Ve Yağmur Denize Yağar'

  Yazar : Tarık Dursun K.

  Tür : Deneme - İnceleme


  Ve Yağmur Denize Yağar - Tarık Dursun K. KİTAP HAKKINDA Elinizdeki yazınsal denemeler Tarık Dursun K.’nın edebiyat...
  Devamı...
 • 'Öykü Yazmak Hikâye Anlatmak'

  Yazar : Feridun Andaç

  Tür : Deneme - İnceleme


  Anlatıcının yolculuğu kadar anlatılanın ne olduğunu bilmek/anlamak için bir başucu kitabı.
  Devamı...
 • 'Doku'

  Yazar : Cem Kızıltuğ

  Tür : Deneme - İnceleme


  Cem Kızıltuğ hem yazdı hem çizdi. Günlük yaşamın küçük ayrıntılarından taşan anlamlarla akla sorular takan, hayatta durduğunuz yeri dönüp yoklama ihtiyacı hissettiren metinler bunlar.
  Devamı...
 • 'Kadin Yüzleri'

  Yazar : Döndü Açikgöz

  Tür : Deneme - İnceleme


  Kadin Yüzleri - Döndü Açikgöz KİTAP HAKKINDA Yüreğimde birikenleri seyrediyorum o buğusu hiç silinmeyen camda....
  Devamı...
 • 'Brecht, Lukacs, Bloch Sanat ve Edebiyat'

  Yazar : Onur Bilge Kula

  Tür : Deneme - İnceleme


  Brecht, Lukacs, Bloch Sanat ve Edebiyat - Onur Bilge Kula Prof Dr. Onur Bilge Kula’nın konulaştırma yöntemini izleyerek...
  Devamı...
 • 'Kars Halkevi Ve Faaliyetleri'

  Yazar : Cengiz Atlı

  Tür : Deneme - İnceleme


  Kars Halkevi ve etkinlikleriyle ilgili şimdiye kadar yalnızca birkaç makale yayınlandı. Biz de bu alanda var olduğuna inandığımız...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963