scorecardresearch.com Gece Kitabı ve Tüm Deneme - İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gece Kitabı

Gece Kitabı

Yazar : Tuncer Erdem

Sayfa Sayısı : 136

Yayınevi : METİS YAYINLARI

Tür : Deneme - İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Çizer Tuncer Erdem, Bilge Karasu''nun Türkçe edebiyatın en önemli metinlerinden biri olan Gece''sinin başlangıç bölümlerini resimledi. Kitap bir yandan Erdem''in Gece metniyle kurduğu özel ilişkiyi gösterirken, bir yandan da hepimizin okurken nasıl resimleyerek, görselleştirerek düşündüğümüzü hatırlatan deneysel bir çalışma.Hiç düşündünüz mü, birkaç santimetre derinlikteki çukurlar geceleri neden daha derindir? Üzerinden geçmeyegörün, içine düşersiniz. Ve içinde binlerce şey barındırır o çukurlar. Gececil bütün canlılar, güneş batıp ortalık karardıktan sonra ortaya çıkarlar. En masumları gece kuşlarıdır. İşçiler, polisler, suçlular, şüpheliler, zanlılar, maktuller, ayyaşlar, berduşlar, hırsızlar, gecenin bir yarısı evine dönenler bile tekinsiz gibidir. Derinlerden kulağınıza çalınan tek ses bozacının sesidir ki onun bu metinde yeri bile yok! Kuytuda derilere giren ve kemiğe dayanan bıçağın, çıkmazda ense köküne veya kafanın tam arkasına inen sopanın, elmacık kemiğini kırıp parçalayan muştanın sesi duyulur. Hiç duyulmadan her gün tekrar eden sesler işkencehanelerden gelir. Zorla konuşturulanlar, filistinaskıları, bir anda düşen voltajın ardına atılan çığlıklar… Kimse bilmez, duymaz onları! Bilge Karasu görmüştü vaktinde. Tuncer Erdem yeniden gösteriyor. Düşle gerçeğin karanlıkta yittiği korkunun acıya karıştığı çizimleriyle… Bilge Karasu’nun yıllar önce yazdığı ve tartışmasız Türk edebiyatının en ‘tedirgin edici’ metinlerinden olan ‘Gece’nin ilk 31 kısımlık bölümünü Tuncer Erdem, desenleyerek yeniden gösteriyor bize. En karanlık sokakların soğuk nefesini ve çürümüş kokusunu estiriyor yüzümüze, “gecenin açtığı yaralar biraz daha acısın diye”. Tekrar tekrar okunacak/izlenecek bir kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963